Budapest
2024 november 20., szerda
image

Két apától született egér egy áttörő tudományos kísérletben

Kutatók sikeresen állítottak elő petesejtet azáltal, hogy hím egerek bőrsejtjeinek XY kromoszómáit átalakították női XX kromoszómapárokká – írja a Sky News az Oszakai Egyetem kutatóit idézve.

A Katsuhiko Hayashi professzor által vezetett kutatói csapat előbb bőrsejteket konvertált őssejtekké, kiiktatta az Y kromoszómákat, másolta az X kromoszómákat, majd a másolatokat az eredeti X kromoszómák mellé állította párba. Ez aztán lehetővé tette, hogy a japán kutatók az őssejtet petesejtetté "programozzák át" laboratóriumi körülmények között. Ezután a petesejtet egy másik egér spermájával megtermékenyítették, ami sikeresnek bizonyult, és hét, azóta is egészségesen fejlődő egér született a génszerkesztett petesejtből.

Hayashi szerint még sok évbe telhet, mire az eljárás embereken is alkalmazható lesz, hiszen a női petesejt "kitenyésztése" sokkal több időt venne igénybe, ezáltal a rendellenességek kockázata is megnőne. Optimista becslések szerint azonban tíz év múlva a jelen technológiai problémák már orvosolhatók lesznek, és a jövőben akár a csak nőket érintő genetikai rendellenesség, a Turner-szindróma is kezelhető lenne ezzel azáltal, hogy a hiányzó vagy részben hiányzó X-kromoszómát lehetne pótolni.