Keserű mézeshetek: ha fáj a szerelem
Az apácáknál alig fordul elő
Meghökkentő az a megfigyelés, miszerint az apácáknál jelentősen kevesebb százalékban fordul elő a felfázásnak vagy hólyaghurutnak nevezett húgyúti fertőzés, amelyet általában baktériumok okoznak. Mindebből az következik, hogy a szexuálisan aktív nők esetében a hólyaghurut kialakulásának jóval nagyobb a kockázata. A szakirodalomban „honeymoon cystitis”-nek, azaz nászutas betegségnek bizony elég cudar tünetei tudnak lenni. Legrosszabb az időzítése, ha az ember lánya a nászútját éppen külhonban tölti.
Élete során majdnem minden második nő találkozik a betegséggel, és minden ötödik nő évente egyszer átesik az együttlétek után jelentkező hólyaghuruton. Semmi meglepő nincs abban, ha egy átlagos nászút természetes tartozéka a gyakori testi együttlét. A kezdeti meglepetéshez rögtön ijedtség és pánik társul, amikor az első túlfűtött éjszakát követően az újdonsült feleséget folyton visszatérő vagy múlni nem akaró vizelési inger gyötri. A problémát tovább tetézi az égő, csípő érzés vizelés közben, bizonytalan alhasi fájdalommal fűszerezve.
Tévedés lenne azt állítani, hogy a fertőzésért az új partner baktériumflórája a felelős, ugyanis az esetek döntő többségében a nő saját baktériumai okozzák a bajt.
A betegség oka egyszerű. A nők húgycsöve jóval rövidebb, mint a férfiaké. A húgyhólyagot köti össze a külvilággal, és a nyílása közvetlenül a hüvelybemenetnél helyezkedik el. Tetézi a bajt, hogy a végbélnyílás sincs messze tőlük. Márpedig az aktus során a végbél környékéről a bélbaktériumok akarva-akaratlanul elérhetik a húgycső kivezető nyílását és feljuthatnak a hólyagba, ahol hihetetlen sebességgel kezdenek szaporodni, és így jön létre a fertőzés. A testi együttléttel járó mozgások is a baktériumok húgyhólyagba jutását támogatják. A fertőzés esélyét pedig csak növeli a párkapcsolat kezdetén, esetleg éppen a nászúton rövid idő alatt gyakran ismétlődő szexuális aktus.
A nászutas hólyaghurut, de általában a hólyaghurutok 79 százalékát is az Escherichia coli nevű bélbaktérium okozza. A felmérések szerint mintegy kilenc százalékban egy másik bélbaktérium (Enterococcus) áll a fertőzés hátterében. A fennmaradó esetek nagyjából 4-4 százalékában a Staphylococcus saprophyticus, a Proteus mirabilis és a Klebsiella pneumoniae nevű kórokozó mutatható ki.
Érdekesség: a nászutas betegség nemcsak a fiataloknál gyakori, hanem a 40-50 körüli nőknél is, akiknél egy válás után gyakori a hosszabb párkapcsolat nélküli időszak. Ráadásul a klimax kezdetéhez társuló hormonális változások miatt egy új kapcsolatban fogékonyabbak lehetnek a húgyúti fertőzésre.
Hogyan kerülhetjük el a hólyaghurutot? Mutatjuk az óvintézkedéseket:
A húgyúti fertőzés kialakulása nagyban függ a bejutó baktériumok szaporodóképességétől is. Amennyiben tudatosan és már a kezdeti, enyhe tünetek megjelenésekor alkalmazzuk a fenti tanácsokat, a nászutas hólyaghurut néhány napon belül elmúlhat. Makacsul kitartó tünetek, vagy láz, esetleg véres vizelet jelentkezésekor, illetve, ha a betegség túl gyakran térne vissza, mielőbb forduljon orvoshoz. Az elhanyagolt hólyaghurut a vesemedencére és a vesékre is átterjedhet.