11° Budapest
2024 november 05., kedd
image

Keresztbe tehetnek a Microsoft 27 ezer milliárd forintos felvásárlásának, komoly aggályok merültek fel

A Microsoft 46 éves története legnagyobb felvásárlásának hírével volt tele a techsajtó még januárban. Nem akármilyen üzletkötés került szóba: a redmondiak 68,7 milliárd dollárért (akkori árfolyamon 21 milliárd, jelenleg mintegy 27,8 ezer milliárd forintnak megfelelő összegért) kívánták a magukénak mondani az Activision Blizzardot, amely vállalat a világ legkelendőbb és legismertebb franchise-aival rendelkezik, mint például a Call of Duty vagy a World of Warcraft.

Nem túlzás, hogy egy ilyen tranzakció a Microsoft jövőjét is meghatározná, hiszen így megszerezhetnék az Activision több száz milliós felhasználói bázisát és hozzáférhetnének a világ legnépszerűbb játékaihoz, amelyek majdani metaverzumuk alapjait is képezhetnék.

Sokan úgy hitték, hogy még ebben az évben lezárhatják az üzletkötést, azonban több országnak is problémája van ezzel. Az Egyesült Királyság Verseny- és Piacfelügyeleti Hatósága (CMA) aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az Activision Blizzard Microsoft általi várható megvásárlása jelentősen csökkentheti a versenyt a játékkonzolok, a többjátékos előfizetéses szolgáltatások és a felhőalapú játékszolgáltatások (játékstreaming) terén. Ha a Microsoft megvásárolja az Activision Blizzardot, az árthat a riválisoknak, beleértve a játékba a közelmúltban és a jövőben belépőket, például ha megtagadja tőlük az Activision Blizzard-játékokhoz való hozzáférést, vagy sokkal rosszabb feltételekkel biztosítja azt.

A CMA bizonyítékokat is kapott az Activision Blizzard és a Microsoft tágabb ökoszisztémájával való kombinálásának lehetséges hatásairól. A Microsoftnak már van vezető játékkonzolja (Xbox), vezető felhőplatformja (Azure) és vezető PC-s operációs rendszere (Windows OS), amelyek mindegyike fontos lehet a felhőalapú játékok terén elért sikeréhez. A CMA-nak az sem tetszik, hogy a Microsoft kombinálhatja az Activision Blizzard játékait saját konzolos, felhő- és PC operációs rendszereken elért erejével, hogy megnehezítse a versenyt a felhőalapú játékszolgáltatások születőben lévő piacán.

A Microsoftnak és az Activision Blizzardnak csütörtökig van ideje arra, hogy javaslatokat nyújtson be a CMA aggályainak megoldására. Ha nem nyújtanak be megfelelő javaslatokat, az ügyletet a 2. fázisú vizsgálatra utalják. Ez utóbbi lehetővé teszik egy független szakértői testület számára, hogy alaposabban megvizsgálja az 1. szakaszban azonosított kockázatokat.