Karácsony Gergely: „A főváros felfüggeszti a kormány finanszírozását"
Sajtótájékoztatót tartott szerdán délelőtt Karácsony Gergely főpolgármester, ahol bejelentette, „a főváros felfüggeszti a kormány finanszírozását". Minderre azért van szükség, mert ahogyan azt korábban jelezték, az önkormányzat a kormány segítsége nélkül nyárra csődbe mehet. A főpolgármester rögtön a sajtótájékoztató legelején igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy a közszolgáltatások ellátása nem sérül, a tömegközlekedés és a közvilágítás változatlanul működni fog. Hozzátette, költségvetésüknek komoly gondot jelentett az, hogy a koronavírus-járvány alatt a kormány ingyenessé tette a parkolást, így a főváros jelentős bevételi forrástól esett el.
Karácsony elmondta azt is, a Budapesti Közlekedési Központ 24 milliárdos hitelt vesz fel annak érdekében, hogy továbbra is működhessen, ennek visszafizetését szeptemberre tervezik. Politikai szempontok állnak annak hátterében, hogy a főváros egyáltalán nem részesült rezsitámogatásban – folytatta a főpolgármester, aki meg van róla győződve, hogy ez jár nekik, ugyanis olyan szolgáltatásokat üzemeltetnek, amelyek energiaigénye kiemelkedően magas.
„Mi finanszírozzuk a kormány működését” – kommentálta a főpolgármester azt, hogy 11 milliárd forintért vásároltak trolibuszokat, amivel az Európai Bizottság közlekedési csomagját előfinanszírozzák. Mint elmondta, a járművek már Budapesten vannak, már csak a pénzre várnak.
Kezdeményezik a fővárost érintő áfa-, adó- és járulékbefizetések felfüggesztését az adóhivatalnál – tért rá Karácsony a bejelentés legfontosabb részére. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az 58 milliárd forintban maximalizált szolidaritási adó – amit az államkincstár von le az önkormányzatoknak juttatott támogatásokból – egy részét nem fizetik be. Terveik szerint 33 milliárdot befizetnének, a fennmaradó 25 milliárdot azonban nem, az viszont nem világos, hogy ezt miként tehetik meg, ha az államkincstár azonnal inkasszózza az összeget. Az adónem megtagadásának részleteivel ebben a cikkünkben foglalkoztunk bővebben:
„Nem arról van szó, hogy ezeket az adókat nem szeretnénk befizetni, hiszen adót fizetnie mindenkinek kell. Arról van szó, hogy nem tudjuk ezeket befizetni" – magyarázta meg Karácsony azt, hogy miért kérvényezik a beszedés átütemezését az adóhivatalnál.
A főpolgármester említette azt is, hogy perre mennek a kormánnyal, ugyanis a szolidaritási adó beszedését törvénytelennek tartják, az alaptörvény és az önkormányzati törvény értelmében ugyanis az önkormányzatok saját bevételei nem elvonhatóak. Mint elmondta, az 58 milliárdos összeg 25 milliárddal több, mint a fővárosnak járó összes állami támogatás, így annak befizetését csak saját forrásból tudnák finanszírozni. A per ügyében Budaörs polgármesterével, Wittinghoff Tamással egyeztetnek majd, az agglomerációs település ugyanis korábban bár más jogalapon, de perelt a szolidaritási adó témájában. A budaörsi per már lezárult, de tekintve, hogy Budaörs is nettó befizetője a költségvetésnek, akár közös pert is el tudnak velük képzelni.