Kamu befektetőre hivatkozva vert át három magyar több tucat éremgyűjtőt
Egy Ghánában tartózkodó 36 éves magyar férfi egy barátja segítségével jogosulatlanul megszerezte egy érmeárusítást folytató cég vevői adatbázisát, majd álnéven, egy kitalált történettel telefonon kezdte felhívni a vevőket – áll az ügyészség vádiratában.
Azt állította, hogy egy külföldi befektető érmegyűjteményeket kíván vásárolni, azok valódi értékén felül, több tízmillió forintért. Viszont csak úgy lehet ehhez a haszonhoz hozzájutni, ha reklámszerződést kötnek egy ghánai céggel, és az érmekollekciók állítólagos vételára 10 százalékának megfelelő összeget előre kifizetik – mondta. A vádlott valóban rendelkezett egy ghánai céggel, ezzel a sértettek szerződtek, és a kért összegeket a trió másik két tagjának, akik közül az egyik egy budapesti ügyvéd, kifizették. A bűnszövetség több mint 70 millió forinthoz jutott így.
A Magyarországon tartózkodó vádlott a ghánai cég magyarországi megbízójaként járt el, és az ügyvédi irodába hívta a sértetteket, az ügyvédi közreműködés pedig az ügyletek jogszerűségének a látszatát erősítette. A megtévesztettek kaptak egy valótlan tartalmú vételi szándéknyilatkozatot, illetve később megkapták a valótlan adásvételi szerződést is. Egyes sértettek a kicsalt összegeket közvetlenül az ügyvéd letéti számlájára utalták, a jogász pár órával a szerződések megkötését követően, az irodájához közel eső ATM automatából fel is vette ezeket az összegeket.
A két magyarországi vádlott többször is meglátogatta külföldi bűntársát, miközben a kifizetések „késedelme” miatt a sértetteket különböző indokokkal hitegették. Az ügyvéd a későbbiekben közel 27 millió forint kárt megtérített.
Az ügyészség végrehajtandó börtönbüntetés és pénzbüntetés kiszabására tett indítványt, emellett azt is indítványozta, hogy a bíróság az ügyvéd vádlottat határozott időre tiltsa el foglalkozásának gyakorlásától.
A ghánai céggel rendelkező vádlott ismeretlen helyen tartózkodik, ellene nemzetközi elfogatóparancs van érvényben.