Kamionflotta hordta össze a luxushotelekből Tiborcz István 75 milliárdját
Nagy évet zár Tiborcz István: idén először felkerült a Forbes gazdaglistájára, és a lap által 75,3 milliárd forintosra becsült vagyonával rögtön a 27. helyen debütált. Bár egy ilyen listára berobbanni kétségkívül látványos, Orbán Viktor veje nem 2023-ban kezdte a masszív pénzgyártást.
A miniszterelnök családjának pusztán a látható – tehát a hivatalos, és nem a vélelmezett vagyonelemekkel kiegészülő – vagyona idén már valószínűleg átlépte a 100 milliárd forintot, és míg korábban inkább az Orbán-bányák növelték a családi vagyont, az elmúlt években már Tiborcz üzletei termelnek több pénzt. Hogy mi minden történt Tiborcz közelében idén, azt csak kilométeres cikkben lehetne összeszedni – alább a leglényegesebb momentumokat idézzük fel.
Tiborcz üzleti értelemben elsősorban az ingatlanbirodalmáról ismert, az ingatlan-adásvétellel foglalkozó, de egyébként egy nagyobb cégcsoportot összefogó vagyonkezelőként működő BDPST Zrt. már tavaly is közel 22 milliárd forintos nyereséget csinált. Egy idei összesítés szerint, ha felesége, Orbán Ráhel érdekeltségeivel együtt nézzük, akkor kettejük nevéhez már több mint harminc luxusingatlan-projekt köthető. Kaptak némi segítséget az építkezéshez, például közel 30 milliárd forintos vissza nem térítendő állami támogatást, bő 133 milliárdnyi kormányzati tőkeinjekciót, majd’ 29 milliárd forint MFB-kölcsönt, és 151 milliárdnyi „baráti” hitelt is.
Az ingatlanozás mellett a másik nagyon látványos Tiborcz-falat a logisztika volt idén, noha az a sztori is még 2022-ben kezdődött. Tiborcz tavaly decemberben lett hivatalosan is a Waberer's nagytulajdonosa, amikor a BDPST Equity 26,8 százalékos részesedést szerzett a társaságban. Idén májusban már övé lett a Waberer's fele, amikor kivásárolta a névadó cégalapítót, Wáberer Györgyöt a társaságból.
A további tulajdonszerzést meg is ünnepelték: közös vállalatot alapítottak épületépítési projekt szervezésére a Magyar Posta Vagyonkezelő Zrt.-vel, kicsit később pedig összefogtak a lélegeztetőgép-bizniszből ismert kínai céggel. Talán érdemes megjegyezni: néhány nappal azután, hogy Tiborcz beszállt a sárga-kék kamionba, a Waberer's egyedi kormánydöntéssel 6 milliárd forintot kapott.
Úgy néz ki, a jövő is fényesen mosolyog Tiborczra, a kormány újratöltött letelepedési kötvényprogramja vélhetőleg az ő érdekeltségeinek kedvez a legjobban. Ennek keretében a nem EU-, vagy EGT-tagállamból érkező gazdag ember jó pénzért vásárolhat magának évekre szóló tartózkodási engedélyt Magyarországon, és mivel ezt legolcsóbban az ingatlanalapok befektetési jegyeivel lehet megoldani, értelemszerűen ezek kínálkoznak a legnépszerűbbeknek. A jegybank honlapján jelenleg 24 alapot tartanak nyilván, a lista élén két, Tiborcz Istvánhoz köthető alap áll, a Central European Ingatlanalap (CEI) és a Diófa Thales.
BloombergA fentiekhez képest csillogó csecsebecse, de azért legyen meg, hogy Tiborcz tavasszal megvette a Patricius Borház Zrt.-t, így 100 százalékban az övé lett egy prémium tokaji borászat is. A környéken már Tiborczék üzemeltetik a teljeskörűen korszerűsített ötcsillagos minősítésű szállodaként és rendezvényhelyszínként működő Andrássy Kúria & Spa-t, és annak lokális és regionális ételekre specializálódott éttermét, a Bobajkát.
A miniszterelnöki vő nyáron megvette a Hatvanpuszta melletti, alcsútdobozi Pannónia Golf & Country Club felét – a másik fele Mészáros Lőrincé, a BDPST Group pedig ősszel megnyitotta első úri, privát elitklubját a Svábhegyen, a Botaniq Budai Klubot, a korábbi Fonográf Klub helyén.
Tiborcznak a karácsonyi sürgés-forgásban pedig még arra is jutott ideje, hogy BDPST Agráripari Zrt. néven agrárcéget alapítson. Családja nemrég zúgott bele a gumicsizmák és traktorok világába: 2021-ben Tiborcz nővére, Tiborcz Eszter Zsuzsanna alapított mezőgazdasági vállalkozást, amelybe később anyjuk Dr. Tiborcz Sándor Istvánné is beszállt.
A decemberi, különleges kormányinfón felvetettük Orbán Viktornak, hogy Tiborcz és Mészáros Lőrinc képében családtag és régi barát is van a legelképesztőbb gazdagodást produkáló magyarok között. A miniszterelnök annyival letudta a kommentárt, hogy minden magyar tőketulajdonosnak sok sikert kívánt, majd leszögezte, hogy a személyek alapján a kormány nem tesz különbséget.
A kormányközelivé tett Index pedig a fentebb említett Dorothea Hotel megnyitásakor kérdezte magát Tiborczot. Ő akkor határozottan állította, hogy a rokoni kapcsolatainak semmi köze nincs ahhoz, hogy a cége beruházása nemzetközi védettséget élvező, világörökségi területen fekvő épülettömbben valósulhatott meg. Arra a kérdésre pedig, hogy hol lenne ma Tiborcz István, ha nem a miniszterelnök az apósa, vajon ismernénk-e egyáltalán a nevét, azt állította, hogy már azelőtt is voltak „szabad szemmel látható” sikerei, mielőtt megismerte a feleségét.