Budapest
2024 november 26., kedd
image

Kamatstop, Széchenyi Kártya, gyármentés - ezekkel az intézkedésekkel segíti a kormány a cégeket

Három új intézkedést jelentett be a szokatlan időpontban, szombat dél körül kezdődő kormányinfón Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter. Ezek egy része a kisebb, egy része a nagyobb vállalkozásokat érinti.

A kkv-k esetében, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kérésére kiterjesztik a kamatstopot a kkv-k hiteleire, egészen pontosan a változó kamatozású hitelekre. A kamatstop esetében a referenciaidőpont június 28-a lesz – vagyis az azt megelőző nap, hogy a jegybanki alapkamat 5,9 százalékról 7,75 százalékra nőtt volna. Akkor 7,77 százalék volt a bankközi 3 hónapos kamat (BUBOR), ma ez 17,69 százalék – mondta el Nagy Márton.

A kamatstopot november 15-től vezeti be a kormány, és a jelenlegi tervek szerint 2023. július 1-ig lesz érvényben. Nagy Márton szerint 60 ezer kkv-t érinthet a lépés. Ennek a költségét kb. 80 milliárdra teszi a kormány, ezt a bankok viselik majd, a fedezetét pedig Nagy Márton szerint az adja, hogy a növekvő kamatok miatt növekedett a bevételük is.

Folytatódik a Széchenyi kártya program, ennél a kamat a fix 3,5 százalékról 5 százalékra emelkedik 2023-tól. A kamattámogatást a kormány vállalja át.

A Széchenyi Kártya program 2002-ben indult, a kormány a Covid-járvány idején döntött a kibővítéséről, 2022 nyarától pedig energiaárak fedezésére is elérhető a programból kedvező kamatozású hitel. A megújult, MAX névre hallgató konstrukciók legtöbbjének fix kamata 3,5 százalék – ennek az emelését jelentette be tehát Nagy Márton. Ezen túl pedig azt, hogy szűkítik az elérhető termékek körét.

Gyármentő programot hirdet a kormány – erről reggel egy Facebook-videóban számolt be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A program a nagyvállalatok legalább 200 millió forint értékű energiahatékonysági beruházásait segíti vissza nem térítendő támogatással, a támogatási intenzitás budapesti fejlesztések esetében 30 százalék, vidéken pedig 45 százalék, egy beruházásra legfeljebb 6 milliárd forintot lehet kérni. A november 2-án induló program kerete első körben 150 milliárd forint.

A kormányinfóról szóló percről percre tudósításunkat itt olvashatja: