Jön a magyar automata folyótakarító hajó, a Tiszán és a Bodrogon vetik be először
Hazai fejlesztésű automata folyótakarító hajót mutattak be hétfőn az Újpesti-öbölben. A Robo-Collect névre keresztelt eszköz a folyók hullámain érkező hulladék – elsősorban műanyag palackok – összegyűjtésére fejlesztette ki, a Tiszai Pet Kupa ihletésére a hazai Future Plastik Kft. A hajót várhatóan jövőre vetik be a Tisza és a Bodrog habjain, amelyek közül előbbi Európa egyik legsúlyosabban szennyezett folyója. A Tiszán a vízügyi adatok szerint egy-egy nagyobb áradás percenkén több mint 500 műanyag palackot hoz, ami éves szinten 10-20 ezer tonna hulladékot jelent – olvasható a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ) közleményében.
A folyószennyezés egyre nagyobb költségeket jelent a vízi infrastruktúra üzemeltetése és a vízminőség biztosítása során, illetve kockázatot jelent a turisztikai bevételekre nézve is – ezeknek a költségeknek és kockázatoknak a csökkentésében nyújthat majd segítséget az új hulladékgyűjtő hajó.
A hajót hidrológiai modell segítségével irányítják az érkező hulladékáradat útjába. Itt öntanuló algoritmussal ellátott térfigyelő kamerarendszerrel szúrják ki – akár a hajóról, akár a partról – azt a helyet, ahol a legtöbb hulladékot lehet elcsípni, majd lehorgonyozzák, és elindítják a begyűjtést. Ehhez csápokat használnak, amik buborékfal segítségével terelik a hulladékot a katamarán típusú hajó közepén található kiemelő eszközhöz. Ez az osztályozó berendezéshez továbbítja a vízből kiemelt dolgokat, amiket aztán bezsákolnak és elszállítanak. A felismerő- és gyűjtőrendszer meghajtásának energiaigényét napelemekkel biztosítják.