Budapest
2024 november 18., hétfő
image

Jó, ha tudja, és fel is készül rá: a kutyája is lehet demens

A kutyák demenciája hasonló az emberek rettegett időkori betegségéhez, az Alzheimer-kórhoz. Egy progresszív agyi elváltozásról van szó, amely viselkedési, kognitív és egyéb zavarokkal jár. Az elváltozás – írja a ZME Science egy amerikai kutatásra hivatkozva – elsősorban a nyolcévesnél idősebb kutyáknál észlelhető, de már hatéves ebeknél is előfordulhat.

Még az állatorvosok is nehezen diagnosztizálják, hogy demenciáról van szó, hiszen az állatok esetében nincsenek olyan tesztek, amelyekből következtetni lehetne erre, ráadásul – akárcsak az emberek esetében – az idős kutyáknak is számos olyan további egészségügyi problémája van, amely megnehezíti a diagnózist. Néhány tünet azonban már a gazdáik számára is figyelemfelkeltő lehet.

A demenciában szenvedő kutyák gyakran eltévedhetnek a saját kertjükben vagy otthonukban. Beszorulhatnak a bútorok mögé vagy a szoba sarkaiba, mert elfelejtik, hogy hátrafelé is tudnak menni. Esetenként nekimennek az ajtó csuklópántjának, amikor próbálnának átmenni a nyitott ajtón. A kutyák emberekkel és más háziállatokkal való viszonya is megváltozhat. Előfordulhat, hogy kevesebb vagy több szeretetet kérnek gazdáiktól, mint korábban, vagy mérgesek lesznek egy másik kutyára, akivel korábban jól megvoltak ugyanabban a lakásban. Még az is előfordulhat, hogy elfelejtik azokat az arcokat, amelyeket egész életükben ismertek.

Hajlamosak arra is, hogy többet aludjanak napközben, és többet legyenek fent éjszaka. Látszólag céltalanul járkálhatnak, nyafoghatnak vagy ugathatnak. A kényelem gyakran nem nyugtatja meg őket, és még ha a fura viselkedést egy időre abba is hagyják, általában elég gyorsan folytatni fogják azt. Elfelejthetik a szobatisztaságot, mint ahogyan nem emlékeznek olyan korábbi viselkedésmintákra, amelyeket már elsajátítottak. Az általános aktivitási szintjük is változhat, a hiperaktivitástól egészen addig, hogy szinte nem is akarnak mozdulni. A kutya jobban szoronghat is, és olyan dolgoktól is megijedhet, amelyektől korábban nem félt.

Bár vannak olyan orvosságok, amelyekkel ideig-óráig csökkenteni lehet a demencia tüneteit, megnyugtató gyógyszeres kezelés egyelőre nem áll rendelkezésre. Egy új tanulmány viszont javasol egy roppant egyszerű gyógymódot. Amerikai kutatók több mint 15 ezer kutya adatait gyűjtötték össze a Dog Aging Project keretében. A kutyatulajdonosokat két felmérés kitöltésére kérték. Az egyik a kutyákról, egészségi állapotukról és fizikai aktivitásukról kérdezett, míg a másikkal a kutyák kognitív funkcióit értékelték. A kutyák mintegy 1,4 százalékáról derült ki, hogy az állatnak kognitív eltérései vannak.  A tíz évnél idősebb kutyáknál minden további életév több mint 50 százalékkal növelte a demencia kialakulásának kockázatát. A kevésbé aktív kutyák csaknem 6,5-szer nagyobb valószínűséggel szenvedtek demenciában, mint a nagyon aktív kutyák.

Bár mindez azt sugallhatja, hogy a rendszeres testmozgás megvédheti a kutyákat a demenciától, azért nem lehetünk teljesen biztosak az ilyen típusú vizsgálatok eredményében. A demenciában szenvedő vagy a demencia korai jeleit mutató kutyáknál ugyanis kevésbé valószínű, hogy szívesen sétálnak, szívesen lennének aktívak. Az viszont jól ismert, hogy a testmozgás csökkentheti a demencia kockázatát az emberekben, tehát a kutyasétáltatás, ha az ebnél talán nem is (vagy legalábbis nem bizonyítottan), a gazdájánál mindenképpen jótékony hatással lehet a demenciára vagy késleltetheti annak kialakulását.