Budapest
2024 december 27., péntek
image

J.K.Rowling új könyvének főszereplőjét transzfóbiával vádolják, a cancel culture áldozatává válik

Egy rádióadásban mondta el J.K. Rowling, hogy a hazájában most megjelent The Ink Black Heart című regényének első változatát már azelőtt megírta, hogy ő maga számos kritikát kapott volna transzfób megjegyzéseiért. "A könyvet azelőtt írtam, hogy bizonyos dolgok megtörténtek volna velem a neten. Mondtam is a férjemnek, hogy úgy gondolom, mindenki úgy fog tekinteni rá (a könyvre), mintha ez lenne a válasz a velem történtekre, de őszintén nem erről van szó. A regény első változatát már korábban befejeztem" – idézi a Harry Potter-regények szerzőjét a Variety.

A The Ink Black Heart egy felnőtteknek szóló thriller, a Cormoran Strike-sorozat része, amelyet J.K. Rowling Robert Galbraith álnéven ír. Az angolul augusztus végén megjelent kötet főszereplője egy Edie Ledwell névre hallgató nő, aki egy népszerű animációsorozat megalkotója a Youtube-on. A netes trollok áldozatául esik, miután animációját transzfóbnak és a fogyatékossággal élő emberekkel szemben előítéletesnek bélyegzik. Edie-t kipécézik maguknak az internetes önjelölt igazságosztók, halálos fenyegetéseket kap, végül meg is gyilkolják egy temetőben. A könyv a Variety szerint egyértelműen azt sugallja, hogy Edie egy mesterien kitervelt, politikailag motivált gyűlöletkampány áldozatává válik.

Mint ismert, J.K. Rowling néhány évvel ezelőtt kemény kritikákat kapott azért, mert transzfób megjegyzéseket tett online. Az író egyrészt nyíltan kiállt Maya Forstater kutató mellett, aki a feminizmusnak egy olyan radikális irányzatát követi, amely tiltakozik a transznemű nőknek járó egyenlő bánásmód ellen, és ezért elbocsátották munkahelyéről. Később egy olyan cikken gúnyolódott, amely a transzneműekre való tekintettel az "emberek, akik menstruálnak" kifejezést használta – az író szerint ugyanis az ilyen fokú politikai korrektség a nők jogait, az általuk megélt valóságot vitatja el.

A rajongók felháborodtak az író megnyilvánulásain. Úgy gondolják, hogy Rowling feminizmusa a kétezres évek elején rekedt, illetve sokan megbánták azt is, hogy rajongtak a Harry Potter-sorozatért.

Később a szerző szavait és radikális, kirekesztő feminizmusát azzal magyarázta, hogy korábban családon belüli erőszak és szexuális bántalmazás áldozata volt.