Itt van Zelenszkij tíz pontból álló béketerve, amiről Moszkva egyelőre hallani sem akar
1. Sugárzás- és nukleáris biztonság – ez Európa legnagyobb atomerőművére, az orosz megszállás alatt álló ukrajnai Zaporizzsjára vonatkozik.
2. Élelmiszerbiztonság, beleértve a világ legszegényebb országaiba irányuló ukrán gabonaexport védelmét és biztosítását.
3. Energiabiztonság, különös tekintettel az orosz energiaforrások árkorlátozására, valamint Ukrajna megsegítése az orosz támadások által félig megrongált energetikai infrastruktúrájának helyreállításában.
4. Minden fogoly és deportált szabadon bocsátása, beleértve a háborús foglyokat és az Oroszországba deportált gyermekeket is.
5. Ukrajna területi integritásának helyreállítása és Oroszország megerősítése az ENSZ alapokmánya szerint. Ez Zelenszkij szerint „nem alku tárgya".
6. Az orosz csapatok kivonása és az ellenségeskedések beszüntetése, Ukrajna államhatárainak helyreállítása Oroszországgal.
7. Igazságszolgáltatás, beleértve egy különleges bíróság felállítását az orosz háborús bűnök üldözésére.
8. Az ökocídium megelőzése, a környezetvédelem szükségessége, különös tekintettel az aknamentesítésre és a víztisztító létesítmények helyreállítására.
9. A konfliktus eszkalálódásának megelőzése, biztonsági architektúra kiépítése az euroatlanti térségben, beleértve az Ukrajna számára nyújtott garanciákat.
10. A háború befejezésének megerősítése, beleértve az érintett felek által aláírt dokumentumot.
Oroszország ebben a hónapban elutasította Zelenszkij békejavaslatát, és Moszkva kedden megismételte, hogy nem adja fel az általa erőszakkal elfoglalt területeket, Ukrajna mintegy ötödét, amelyet saját állítása szerint elcsatolt.
Zelenszkij diplomáciai hadjáratot indított, hogy bemutassa tervét olyan vezetőknek, mint Biden, Emmanuel Macron francia elnök és Narendra Modi indiai miniszterelnök, akinek országa a G20-ak soros elnökségét vállalta.
Zelenszkij december 22-i washingtoni látogatása során Biden csak annyit mondott, hogy ő és Zelenszkij „pontosan ugyanazt az elképzelést" osztják a békéről, és hogy az Egyesült Államok elkötelezett amellett, hogy Ukrajna meg tudja védeni magát.
Modi, akinek kormánya nem ítélte el kifejezetten az Ukrajna ellen irányuló orosz inváziót, a Zelenszkij által bemutatott terv után „határozottan megismételte" az ellenségeskedések azonnali beszüntetésére vonatkozó felhívását, és közvetítette India támogatását minden béketörekvéshez.
A G7 vezetői kijelentették, hogy elkötelezettek amellett, hogy Ukrajnában „az ENSZ Alapokmányában rögzített jogokkal összhangban" békét teremtsenek.
Ugyanakkor Antonio Guterres ENSZ-főtitkár szerint a közeljövőben kevés az esélye bármilyen béketárgyalásnak.