-1° Budapest
2024 november 18., hétfő
image

Ismét manőverezni kellett a Nemzetközi Űrállomással, hogy elkerülje az orosz űrszemetet

A napokban ismét be kellett kapcsolni a Nemzetközi Űrállomás hajtóműveit, hogy pályamódosítással kerüljék el az állomáshoz közeledő űrszemetet – jelentette a NASA. A tolóhajtóművek összesen 5 perc 5 másodpercig üzemeltek az „előre meghatározott törmelékkerülési manőverben”.

A műveletre magyar idő szerint október 25-én hajnalban, 2 óra 25 perckor került sor. A számítások szerint ez 320 méter és 1,2 km közötti távolsággal növelte az ISS magasságát. Becsapódni valószínűleg akkor sem csapódott volna be az orosz űrszemét, ha ez nem történik meg, ám egyébként 4,8 km-es távolságon belül húzott volna el a törmelék, ami már veszélyesen közeli távolságnak számít.

A manővert a Koszmosz-1408 műhold miatt kellett végrehajtani. Ez az a szerkezet, amit 2021-ben az oroszok egy fegyverkísérlet során felrobbantottak (a sajátjuk volt, de már nem működött). Mindez rengeteg törmeléket eredményezett, ami azóta a bolygó körül kering, a Nemzetközi Űrállomásnak pedig már többször is pályamódosítást kellett végrehajtania miatta. A robbanással összesen 1500 darab űrszemét képződött.

Az űrszemét komoly problémát jelent: a NASA nyilvántartása szerint 25 ezer darab, 10 cm nagyobb kering a bolygó körül, és 500 ezer olyan, aminek mérete 1-10 cm közé esik. Ezek akár 53 ezer km/h-val is száguldhatnak, így végzetes károkat okozhatnak az ISS-ben. A szervezet ezért akkor is a manőver mellett dönt, ha a becsapódás esélye csupán 1:100 000-hez.