Ismét külföldre költözhet a legnevesebb magyar teniszverseny
Márky Jenő versenyigazgató szerint kétségessé vált az idén júliusban esedékes budapesti női salakpályás tenisztorna 2024-es megrendezése. A jogtulajdonos hétfőn arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a 250 ezer dollár (90 millió forint) összdíjazású verseny fejlesztése helyett elképzelhető, hogy a Hungarian Grand Prix külföldön és más néven folytatódik majd.
Mint elmondta, idén egy kivételes lehetőség adódott, hogy bekerüljünk a világ 20 legjelentősebb versenye közé jogtulajdonosként, de nem tudott érdemi tárgyalásokig eljutni az illetékesekkel. Az eddigi 250-es helyett WTA 500-as versenye lehetett volna Magyarországnak, hogy ez a hajó elúszott, mert február 15-ig kellett jelentkezni, de sportpolitikai döntés hiányában nem lehetett érdemben haladni, további időt nyerni.
A versenyigazgató szerint a Hungarian GP tulajdonjoga azt jelentette, hogy a WTA Tour versenyrendszerének fejlesztése keretében ötmillió dollárral kevesebbért lehetett volna megvenni az 500-as verseny tulajdonjogát, ami egy egyszeri kedvezmény volt. A teniszvilág ügynökségei és versenytulajdonosai megmozdultak erre a kivételes lehetőségre, mert tudták, hogy ritkán adódik esély a profi sportban ennyire előnyös befektetésre.
Márky Jenő azt mondta, Magyarországon az elmúlt évtizedekben csak olyan világversenyeket rendeztek, amelyeknek a jogtulajdonosa egy nemzetközi sportági szakszövetség vagy egy sportmenedzser cég, esetleg magánszemély volt, vagyis minden esetben komoly összegeket, gyakran dollármilliókat kellett fizetni jogdíjként vagy bérleti díjként. A WTA Tour strukturális fejlesztésének köszönhetően most kivételes lehetőségként Magyarország jogtulajdonosa lehetett volna egy globális érdeklődésre számot tartó versenynek.
Arról is beszélt, hogy idén lejár a kormánnyal kötött ötéves megállapodása, így megszűnik a verseny pénzügyi garanciája. Ennek hiányában veszélybe kerül a 2024-es HUNGP magyarországi megrendezése, pedig közvetlenül a párizsi olimpia előtt a szokásosnál is értékesebb, rangosabb verseny várható. „Az 500-as tulajdonjog megszerzése, azaz a fejlődés helyett most ott tartok, hogy küzdenem kell, ne járjak úgy, mint 2013-ban, amikor Budapestről Bukarestbe kellett költöztetnem a versenyt" - jelentette ki a Római Teniszakadémia vezetője.
Mindezek ellenére Márky Jenő úgy vélekedett, hogy a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) és a WTA-viadal elmúlt két évben tapasztalt sikeres szakmai együttműködése után, jelenleg egyelőre nem sikerült összehozni azt a széles körű összefogást, amellyel megmenthető és Magyarországon tartható a HUNGP.
Azután, hogy Márky Jenő figyelmeztetése megjelent az MTI-ben, Magyar Teniszszövetség főtitkára, Sütő Csilla arról tájékoztatta a Nemzeti Sportot, hogy kedd délután az elnökség egyeztet a kialakult helyzetről.
A budapesti verseny 1996 óta íródó történetében - közben 2014 és 2020 között Bukarest volt a helyszín - Szávay Ágnes nevéhez fűződik a legjobb hazai eredmény, aki 2009-ben és 2010-ben is elhódította a trófeát.