Ismét csúszik a munkabérekkel a Dunaferr
November 10-én csupán 200 ezer forintig kapta meg e havi járandóságát a Dunaferr mintegy négyezer dolgozója. A második részletre november 30-áig tett ígéretet a cégvezetés, amely vállalta, hogy a társadalombiztosítási ellátásokat (táppénz, GYED), az önkéntes egészségpénztári munkáltatói hozzájárulást és a bérek utáni közterheket maradéktalanul teljesíti. Nem először történik ilyen a cég életében, 2020-2021-ben - akkor a koronavírus okozta krízis ürügyén - hosszú hónapokig éltek már ezzel a jogellenes, ám a dolgozók által kényszerűen elfogadott módszerrel.
A cégvezető jelezte ugyan a háború, a gáz árának több mint tízszeresére emelkedése, továbbá a logisztikai nehézségek káros következményeit, mégis alapvetően a szakszervezetek aknamunkájának tudja be, hogy beszállítója, az osztrák hátterű DBK GmbH. úgymond, „ellenséges” vele, és a Dunaferr nem kap tőle elegendő szenet és kokszot. Ezért újra le kellett állítani mindkét kohót, vagyis a nyersvasgyártást. Csakhogy a Dunaferr jó ideje rendszeresen késlekedik a kötelezettségei teljesítésével, egyik kardinális partnerének, a szintén osztrák illetőségű, ám kazah érdekeltségű Safin GmbH-nak is a bevételei engedményezésével fizet az alapanyagokért. A felszámolást azonban eddig a csodával határos módon sikerült elkerülnie.
Az említett levélben Tankhilevich arról is szólt, hogy a felszámolásba épp a Dunaferr rosszakarói rántanák bele a céget, ami egyet jelentene a munkahelyek elveszítésével, ezért kitartásra kérte a kiszolgáltatott dolgozókat. Feltehetően az időhúzást és a dolgozói kedélyek csillapítását szolgálja, hogy Tankhilevich – immár sokadszor – belengetett egy meg nem nevezett stratégia partnert, aki átvilágította a Dunaferrt és „jelezte együttműködési szándékát”. Hogy ez pusztán az alapanyagellátás biztosítása vagy tőkeinjekció, befektetői érdeklődés is volna-e, arról már nem beszélt.
Az indulatok azonban forrnak, a munkabérek újbóli csöpögtetése miatt, ráadásul a fizetni valók szempontjából kritikus évvégi időszakban, egyes dolgozók hevesen kirohantak a közös, zárt Facebook-oldalukon, és tiltakozó megmozdulásokat helyeztek kilátásba. A hvg.hu információi szerint emiatt a részleges bérfizetés napján (november 10-én) fokozott rendőri készültség volt a Dunaferr környékén és rendőrök jelentek meg a szakszervezeti vezetőknél is azt tudakolva, vajon készülnek-e bármilyen szervezett, utcai megmozdulásra. Ám azt a választ kapták, hogy nem.