Budapest
2024 november 16., szombat
image

Ismerje meg a 15 perces várost, imádni fogja

Az elmúlt évek környezettudatossági törekvései között egyre gyakrabban hallani a „15 perces város” víziójáról.

Pontosan az, aminek hangzik: egy olyan nagyváros, amelyben 15 percnyi sétával vagy kerékpárúttal gyakorlatilag minden fontos dolog – boltok, orvosi rendelők, iskolák, irodák, munkahelyek stb. – elérhető.

Így növelve a kényelmet, csökkentve a károsanyag-kibocsátást és ezáltal javítva például a levegőminőséget is. Ezáltal pedig élhetőbbek lehetnek ezek a települések, ahol már nem az autóforgalomra terelődik a hangsúly.

A jelek szerint ezek tervezésében jelentős szerep juthat a mesterséges intelligenciának is, legalábbis felgyorsíthatja, segítheti az ilyen városok tervezését – például hatékonyabb térelrendezések kialakításával. A gépi tanulás ugyanis képes lehet jobb eredményeket elérni ezen a téren, mint az emberek, ráadásul lényegesen gyorsabban.

Kínai kutatók ugyanis kifejlesztettek egy olyan mesterséges intelligenciát, amely képes a legfárasztóbb várostervezési számítások elvégzésére – és mint kiderült, az MI három mérőszámban is túlszárnyalja az emberek által készített terveket, ráadásul nagyjából 50 százalékkal.

Ezek a mérőszámok pedig a szolgáltatásokhoz és zöld terekhez való hozzáférésből, valamint a forgalom mértékéből tevődnek össze – derül ki a Nature Computational Science folyóiratban publikált tanulmányból.

A kutatók először viszonylag kis feladatot akasztottak a mesterséges intelligencia nyakába: tervezzen kis, néhány négyzetkilométeres városi területeket. Mindössze két napos képzést követően, több neurális hálózat felhasználásával az MI már meg is kereste, mi lenne az ideális útvonal- és területelrendezés, mely illeszkedhetne a 15 perces város víziójához.

Fontos azonban kiemelni, hogy a kínai kutatók csak kis területen tesztelték az MI-t, egy egész városra, vagy legalábbis nagyobb területekre felskálázni már komplexebb feladat lenne.

Ugyanakkor, a tervezés folyamatának néhány lépése lényegesen gyorsabb lehet az MI által: van olyan számítás, mely mindössze pár másodpercébe telik a gépnek, míg az emberek 50-100 percig foglalatoskodnak vele – részletezi a Science Alert.

Attól sem kell tartani, hogy elvenné az emberek munkáját a mesterséges intelligencia: a kutatók szerint egyfajta hasznos asszisztens válhat belőle, mivel rá lehetne bízni az időigényes feladatokat. A szakemberek eközben más feladatokra helyezhetnék a fókuszt a várostervezés folyamatában.