Budapest
2024 november 16., szombat
image

Iráni katonai tanácsadók haltak meg a Krímben

Az ukrán kémelhárítás vezetője megerősítette, hogy iráni katonai tanácsadókat öltek meg a Krímben, és figyelmeztetett, hogy a Moszkva invázióját támogató, megszállt ukrán területeken tartózkodó többi iránit is célpontnak tekintik – írja a The Guardian.

Olekszij Danilov (képünkön), az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára azt mondta, hogy iráni tanácsadók a Shahed-136 típusú drónok használatára képezték ki az oroszokat a Krímben. Arról ugyanakkor nem beszélt, hogy hány iránival végeztek az ukrán támadások.

Az izraeli sajtóban októberben megjelent hírek szerint tíz iráni vesztette életét a megszállt Krímben az ukrán katonai csapások miatt. Danilov nem mondott számokat, de világossá tette, hogy az ellenséget segítő irániakat ugyanúgy célpontnak tekintik a félszigeten, mint az orosz katonákat. „Ne menjenek oda, ahol semmi keresnivalójuk – jelentette ki. – A mi területünkön voltak. Nem mi hívtuk ide őket, ha pedig terroristákkal működnek együtt, és részt vesznek nemzetünk elpusztításában, akkor meg kell ölnünk őket.”

Az orosz légitámadások, köztük drón- és rakétacsapások hullámai október óta Ukrajna polgári energetikai infrastruktúrája ellen irányulnak, és áramkimaradásokat okoztak, miközben az országnak a közelgő téllel is szembe kell néznie. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán késő este az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén azt mondta, hogy a támadások „nyilvánvalóan emberiesség elleni bűncselekménynek” minősülnek, és kijelentette, hogy Kijev olyan határozatot terjeszt elő, amely elítéli „az energetikai terror minden formáját”.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön igyekezett Ukrajnát hibáztatni, mondván, hogy Kijev „véget vethet a polgári lakosság minden lehetséges szenvedésének” azzal, ha teljesíti „az orosz fél követeléseit”.

Miután kezdetben tagadta az iráni drónok ukrajnai jelenlétét, a teheráni kormány azt állította, hogy „kis számú” pilóta nélküli repülőgépet szállított Oroszországnak még hónapokkal azelőtt, hogy Vlagyimir Putyin februárban megindította volna Ukrajna teljes invázióját. Irán tagadja azt is, hogy kiképzőket küldött volna, akik segítették az oroszokat a drónok működtetésében.

„Az irániak folyamatosan azt bizonygatják, hogy nem szállítanak fegyvereket az Oroszországi Föderációnak, de nekünk bizonyítékra van szükségünk. Márpedig erre a mai napig nem érkezett semmiféle bizonyíték – mondta Danilov. – Tudjuk, hogy ezek a dolgok nem repülnek anélkül, hogy képzett személyzet irányítaná őket, és az oroszoknak nincs annyi eszük, hogy maguktól jöjjenek rá a technikájára. A modern világban viszont nem lehet semmit sem elrejteni és csak idő kérdése, hogy mikor kerül nyilvánosságra.”

Hozzátette: nem világos, hogy Irán ballisztikus rakétákat is szállított-e Oroszországnak. „Megpróbálunk választ adni erre a kérdésre, és mindent megteszünk, hogy ez ne történjen meg. De ha mégis megtörténne, az két dolgot mond el nekünk. Először is, hogy Oroszország nem képes saját rakétákat gyártani, legalábbis olyan mennyiségben, ami lehetővé tenné egy nagyszabású háború folytatását. Másodszor, ha egy ország, amely 1979 óta szankciók alatt áll, képes ilyen fegyverek előállítására, akkor miről beszélünk? Ez tehát komoly kérdéseket vet fel a szankciók végrehajtásával kapcsolatban.”

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja: