Ingyen megnézhető a Diák Oscar-díjra jelölt magyar rövidfilm
Szerdától online is nézhető a Földiek. Freund Ádám rövidfilmjét szinte minden kontinensen bemutatták. Magyar premierje a Friss Húson volt, ahol megnyerte a legjobb kisjátékfilmnek járó díjat, ezután számos nemzetközi fesztiválon vetítették, több díjjal is elismerték, majd Diák Oscar-díjra jelölték. A szürreális családi sci-fi most felkerült a Vimeo videómegosztóra – közölte a produkció.
A Földiek egy válás története egy gyerek szemszögéből elmesélve, egy játékos, mesei világban. A 12 éves Ábel (Cservák Zoltán) szüleivel és nővérével él egy vidéki házban. Apja reggeltől estig az udvari műhelyében barkácsol. Senki nem tudja, mire készül pontosan, míg egy nap levegőbe nem emelkedik a saját gyártású űrhajójával, majd csodálatos módon kilövi magát a sztratoszférába. Ábel képtelen belenyugodni apja távozásába, és nyomozni kezd. „A film sikeresen egyesíti a dráma, a komédia, a sci-fi, a musical és a felnövéstörténetek elemeit. Szórakoztat, de egyben fontos üzenetet közvetít arról, miként lehet fellázadni a status quo ellen” – indokolta a legjobb film díjának odaítélését annak idején a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon zsűrije.
A díjat számos további elismerés követte, majd az Amerikai Filmakadémia 1573 nevezés közül jelölte Diák Oscar-díjra is. A világ filmes egyetemeiről minden iskola csak egy-egy alkotást küldhetett kategóriánként, ebből a mezőnyből került be a Földiek a legjobb hét közé.
Az egyedülálló hangulatú rövidfilmet Freund Ádám saját személyes élményei ihlették. „Számomra ez személyes indíttatású történet, a szüleim válása inspirálta” – mondta el a rendező, aki a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzőseként készítette el a filmet.
Freund Ádám jelenleg első nagyjátékfilmje, a Hiénák forgatókönyvén dolgozik, amelyet Szabó Iván forgatókönyvíróval közösen jegyez.
A Hiénák egy napjainkban játszódó film, ami egy olyan független taxis csapatról szól, akik csalnak az órával. A film elején egyikőjük váratlanul megsérül, ezért a feleségének kell beszállni a helyére. A férfi-női szerepeken túl is sok mindenről szól a több szálon futó cselekmény, de leginkább arról, hogy milyen konfliktusokhoz vezet az, ha ez az ügyeskedő-stikliskedő attitűd, az apró csalások napi rutinná válnak, és beszivárognak a magánszféránkba: a barátságokba, a házasságokba, a párkapcsolatokba. Hová vezet az érzelmi „szürke zónázás”, ki lehet-e keveredni belőle, újjá lehet-e születni, ha ránk borul egy hazugságvár – írja a készülő filmről a közlemény.