INA-ügy: Megtiltják a Molnak, hogy külföldre vigye a horvát gázt
Az INA-botrány miatt a belföldön kitermelt földgáz exportjának teljes tilalmát tervezi a horvát kormány. Ez magyar szempontból azért jelentős, mert az ország olaj/gáztársasága csak 44,84 százalékban a horvát állam tulajdona, 49,08 százaléka viszont a Molé, és a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a vállalatban.
Az exporttilalmi tervről Davor Filipovic horvát gazdasági és energiaügyi miniszter beszélt egy szerdai sajtótájékoztatón, melyet azután tartott, hogy találkozott is a Mol vezetőivel Zágrábban. Itt közölte velük: a horvát kormány határozatban fogja utasítani az INA-t, hogy minden Horvátországban kitermelt gáz horvát állampolgárokhoz, horvát intézményekhez és horvát cégekhez kerüljön elfogadható áron. A miniszter azt mondta, az INA a számításai szerint 703 millió köbméter földgázt fog kitermelni idén – Magyarország gázfelhasználása egy hidegebb téli napon valamivel 60 millió köbméter felett van, de Szijjártó Péter nemrég 700 millió köbméter gázért ment Moszkvába tárgyalni, és arról állapodott meg, hogy két hónapig maximum napi 5,8 millió köbméter pluszgázt szállít Magyarországra a Gazprom.
„Létezik horvát gáz, mégpedig az, amit Horvátországban termelnek ki. Amennyiben egy „xy” vállalat ebben a válsághelyzetben ilyen olcsón vásárolhatott gázt, akkor ebből az olcsó gázból a horvát óvodák is kaphatnak, hogy a horvát állampolgárok normálisan tudjanak élni” – mondta Filipovic.
A miniszter itt arra utalt, hogy az OMS nevű horvát cég Damir Skugor, az INA földgázkereskedelmi ágazatának igazgatója segítségével olcsón vásárolt gázt a Mol leányától, amit később óriási haszonnal értékesített tovább külföldre, és 846 millió kuna (45 milliárd forint) nyereségre tett szert. A korrupciós ügy miatt a horvát kormány az INA teljes vezérkarának leváltását kéri, a társaság igazgatótanácsának elnöke, Fasimon Sándor pedig fel is ajánlotta a lemondását, annak ellenére, hogy nem vett részt a visszaélésekben.
Filipovic szerdán azt is jelezte, a jövő héten ismét találkozik a Mol vezetőivel, hogy egyeztessenek a további részletekről. A fejleménnyel kapcsolatban megkerestük a Molt, amint válaszolnak, frissítjük a cikket.
A Mol honlapja szerint egyébként jelenleg mintegy 1200 termelő olaj- és gázkút található Horvátországban, több mint 3000 kilométernyi csővezetékkel. De az INA-nak tengeri gázmezői is vannak, ebből 10-nek az egyedüli tulajdonosa, az Izabela gázmezőt pedig az Edison olasz céggel együttműködve termeli ki az Edina közös vállalat révén.
Az olajjal kapcsolatban egyelőre zökkenőmentesebb a kapcsolat: