Így neveld a zöldségedet! - praktikus tanácsok városi kertészkedéshez
Ahhoz, hogy otthonunkban, saját magunknak termeljünk zöldségeket, tucatnyi olyan növény közül választhatunk, amelyek már idén nyáron teremnek, és nehéz velük melléfogni: csupán egy cserép földre van szükségünk, és máris kezdetjük.
A zöldségek neveléséhez néhány ökölszabályt azért érdemes követnünk ahhoz, hogy a növények számára optimális helyszínt biztosítsunk - mondja Papp Orsolya, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet vezető kutatója. "A zöldségek fényigénye eltér egymástól, így érdemes még a vásárlás előtt tájékozódni az interneten vagy szakkönyvekben a választott növény igényeiről. Ezután fontos, hogy az erkély adottságaihoz illőt válasszunk: például egy teljesen árnyékos erkélyre ne ültessünk fényigényes növényt."
A növények talajigénye is eltér:
azt az irányelvet követhetjük, hogy a leveles zöldségeknek tápanyagszegény föld is megfelelő, a terméshozó zöldségeknek pedig tápdús földet kell biztosítani. Rengeteg virág- és zöldségföld van forgalomban, így ha bizonytalanok vagyunk, kérdezzük meg az eladót a helyes választáshoz.
Nem mindegy, hogy mikor vetjük a növényeket
Már most vethető a hónapos retek, a spenót, a borsó és rengeteg leveles salátaféle: például a közismert fejes saláta, de van egy sor kevésbé közismert leveles saláta típus is, ilyenek a zöld vagy vörös mizuna, oriental mix, pakcsoj, Red Giant - mondja Papp Orsolya. A fagyérzékenység miatt kicsit később, május elején vethetjük a babot, uborkát, cukkinit, május közepétől pedig a paradicsom, paprika palántáit ültethetjük és helyezhetjük ki az erkélyre. A fűszerek közül a petrezselyem már most is vethető, május elejétől pedig a majoranna, borsikafű, bazsalikom.
A növények többségét magról vethetjük, míg a paradicsom, paprika jellemzően palántáról indul, amit vehetünk piacokon, de megpróbálkozhatunk otthoni palántaneveléssel is. A magokat kis méretű - fajtától függően 5-10 cm-es - edényben vethetjük el, erre a célra megfelel egy egyszerű műanyag edény (például tejfölös/joghurtos pohár) is. A legtöbb zöldségnövénynek megfelel az általános virágföld, ebben elegendő tápanyag van a palánta fejlődéséhez, így a legtöbb esetben nem szükséges hozzátáplálás – mondja a szakértő.
Amennyiben otthon neveljük a palántát, akkor lesz elég erős a kiültetésre, amikor az első sziklevélpár után kihajtott még két pár lomblevelet is. "A cserepet először finoman le kell húzni a földlabdáról. Ha ezt könnyen meg tudjuk tenni, és a gyökerek szépen átszőtték a földlabdát, akkor áll készen a növény a kiültetésre. A kiültetésre kész palántákat kiültetés előtt edzhetjük is: ekkor a palántákat a palántanevelő térből kivisszük a szabadba és takarás vagy egyéb védelem mellett 8−10 nap alatt hozzászoktatjuk a szabadföldi körülményekhez, napfényhez, szélhez, napi hőmérséklet-ingadozásokhoz."
Szerezzük be a megfelelő eszközöket a zöldségek neveléséhez!
Az otthoni zöldségtermesztéshez azért egy sor eszközt is érdemes beszereznünk:
Amennyiben csak pár tövet gondoznánk, elég kevés vetőmag is
"A petrezselyem és saláta sekélyen gyökerezik, nekik elég az erkélyláda, melyekbe jellemzően egynyári virágokat, muskátlit szoktunk ültetni. A paradicsomnak és paprikának jóval nagyobb a tápanyagigénye, nagyobb a gyökérzetük, ezért nagyobb edényt is igényelnek" - magyarázza Papp Orsolya, és hozzáteszi,
a bőséges terméshozás érdekében min. 30-40 cm átmérőjű cserepet, kaspót válasszunk egy tő folytonnövő paradicsom számára, egy tő paprikának 25-30 cm átmérőjű is elég lehet.
a hozamra nincsenek pontos adatok, az a fajtától, öntözéstől és a föld tápanyag-tartalmától erősen függ.
A szakértő azt is egyértelműsíti, hogy amennyiben csak pár tő növényt szeretnénk gondozni, elég egy kis kiszerelésű vetőmagos tasak is, melyekből széles választék áll rendelkezésre gazdaboltokban.