Budapest
2024 november 20., szerda
image

Így lehet gyorsan és kényelmesen bejutni az orvoshoz

A szakorvosi és diagnosztikai vizsgálatoknál egyre nagyobb szerepe van a magánszektorban dolgozó rendelőknek, sokan ugyanis így kerülik ki az állami ellátásra jellemző hosszabb várakozási időt. Emellett a rendelőkben is rendezettebb környezet fogadja a pácienseket, mint amikor egy állami intézménybe mennek el vizsgálatra. Ezeknek a vizsgálatoknak a díja azonban nem olcsó, akár több tízezer forint is lehet, amire az ügyfelek jellemzően nem tesznek előre félre.

Több olyan pénzügyi lehetőség is van már pedig, ami segítséget nyújthat a magánorvosi vizsgálatok, kezelések finanszírozásában. Dönthetünk például a magán egészségbiztosítás mellett, amellyel az állami egészségbiztosítást lehet kiegészíteni. Ennek általában fix havidíja van, amiért cserébe például gyorsabban és kényelmesebben juthatunk el az egészségbiztosítónkkal szerződött magánrendelők szakrendeléseire.

Az egészségbiztosítás nagy előnye ezen felül, hogy nem nekünk kell foglalkozni az időpontfoglalással, hanem a biztosító megteszi ezt helyettünk. Ehhez elég megkeresni a biztosítót, és egy rövid konzultáció után ők szervezik meg az orvosi vizsgálatot abban a városban, ahová azt kéri az ügyfél – vagy a lakhelyéhez a lehető legközelebb eső településre. Ezután a vizsgálat helyéről és időpontjáról tájékoztatást küld, ahogyan arról is, hogy a vizsgálatot milyen arányban fedezi az egészségbiztosítás, vagyis, hogy az orvosnál kell-e majd fizetni, és ha igen, akkor mennyit.

Az egészségbiztosítási kínálat már elég nagy, sok cég ajánlatából válogathatunk. Van, ahol különböző modulok szerint csoportosítják, hogy mire terjed ki a szerződés, ami egyben balesetbiztosítás is. Az egészségbiztosítási modulon belül a rokkantság, a kórházi ápolás, a műtét, a kritikus betegségek és a keresőképtelenség szerepelnek a biztosított események között, emellett a csomag 24 órás orvosi call centert és második orvosi szakvélemény lehetőségét is magában foglalja.

Egy másik nagy biztosítónál választhatjuk a Járóbeteg ellátási szolgáltatási csomagot, a Fekvőbeteg csomagot, illetve a kettő kombinációját is. A szűrővizsgálatok és az orvosi call center korlátlanul elérhető mindhárom csomagnál, emellett egyéb kiegészítőket is lehet választani. Ezek közé tartozik a műtéti térítés, a kórházi napi térítés, a rákdiagnosztika és a kritikus betegségek is. Az egészségbiztosítás emellett az életbiztosítás kiegészítője is lehet.

Az egészségbiztosítási csomagok kiválasztásánál érdemes részletesen megnézni, hogy melyik mit fedez a járóbeteg ellátás, laborvizsgálat és diagnosztikai vizsgálatok körében. Van, amikor a magasabb havidíj is megéri, de nem érdemes olyan plusz szolgáltatásokért fizetni a biztosításban, amire nincs igényünk – hívják fel a figyelmet a Bank360.hu szakértői. Az egyszerűbb csomagok általában az alapellátáshoz tartozó szolgáltatásokat térítik, de ha például egy baleset vagy műtét után rehabilitációra van szükség, vagy pszichiátriai kezelésen kell részt venni, akkor a drágább csomagok segítenek.

Nem mindenre térít azonban az egészségbiztosítás sem. A szerződéskötéskor ismert betegségek kezelését például nem lehet így finanszírozni, emellett általában a sürgősségi ellátásra sem ez lesz a jó megoldás – arra továbbra is ott az állami ellátás. A kizáró okok biztosítónként eltérnek, ezeknek érdemes utána olvasni szerződéskötés előtt.

Az egészségbiztosítás akár egészségpénztárral is kombinálható

A magánorvosi szolgáltatásokra nemcsak az egészségbiztosítás lehet jó, hanem az egészségpénztár is. Ebben az esetben az egészségpénztári számlára feltöltött pénzt lehet számos egészségügyi célra elkölteni (a lista jóval hosszabb, mint az egészségbiztosításoknál), a befizetett összeg után pedig minden évben 20 százalékos adóvisszatérítést lehet igénybe venni, ami akár 150 ezer forint is lehet. Az egészségpénztárral gyűjtött pénzt és adójóváírást ezután akár egészségbiztosítási díjra is lehet fordítani, a két szolgáltatás kombinálásának viszont feltétele, hogy a pénztár szerződésben álljon a biztosítóval.