-1° Budapest
2024 november 18., hétfő
image

Így lehet az év végén a legtöbbet kihozni a nyugdíj-megtakarításokból

A különböző nyugdíj-előtakarékossági módokkal évente akár 280 ezer forintra is szert tehetünk adókedvezmény formájában, és ezt az év utolsó hónapjában sem késő kihasználni akár teljes egészében. A szabályok egyszerűek, de két dologra érdemes figyelni: a befizetés időpontjára és a különböző adókedvezmények együttes maximumára – írja a Bank360.hu.

Az állam a nyugdíjbiztosításokra, önkéntes pénztárakra és nyugdíj-előtakarékossági számlára (NYESZ) költött pénzre is adókedvezményt ad. Ezt az szja-bevallásunk után kapjuk meg olyan módon, hogy a kedvezmény összegét a megtakarítási számlánkon jóváírja az állam. Tehát ezt a kedvezményt nem utalják vissza nekünk, hanem ennyivel növeli az adóhatóság a nyugdíjmegtakarításunkat.

Mindhárom kedvezményezett nyugdíjmegtakarítási formára az éves befizetéseink 20 százalékát adja adókedvezményként az állam, de mindegyiknél meghúzza a maximális adókedvezmény összegét az alábbiak szerint:

Egy-egy megtakarítási formából többünk is lehet (bár ez nem jellemző), viszont több biztosítás, pénztári tagság vagy számla esetében összességében jár a kedvezmény, nem külön-külön. A nyugdíjpénztárnál arra is figyelnünk kell, hogyha egészségpénztár, illetve önsegélyző pénztár tagjai is vagyunk, akkor az önkéntes pénztári befizetéseink összeadódnak, és így kell számolnunk az évi maximum 150 ezres kedvezményt.

A másik összeszámítási szabály szerint az önkéntes nyugdíjpénztári, nyugdíjbiztosítási és NYESZ befizetéseink alapján összesen évi 280 ezer forint adójóváírást kaphatunk. Az év végi kedvezmény kimaxolásnál az a legjellemzőbb, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárnak adunk pótbefizetést, ha még maradt az együttes önkéntes pénztári keretből, vagy a NYESZ-re tolunk be még annyit, amennyi a 280 ezres kedvezmény kihasználásához kell. A másik jellemző év végi kedvezmény kihasználás, hogy ilyenkor kötünk új szerződést, és egyszeri befizetéssel rögtön be is söpörjük a jóváírást, például a nyugdíjbiztosítás esetében.

A 20 százalék kedvezmény régóta nem változott, de most, a 20 százalékot is meghaladó infláció idején sokkal jobban látszik, hogy az államtól így rögtön akkora hozamot kaphatunk, amit még az inflációkövető állampapírra sem fizet. Ráadásul ez a hozam magasabb is, mint 20 százalék, hiszen a befizetéseinket jellemzően havonta teljesítjük, illetve például az év végén. Például egy decemberi nagy befizetés után gyors szja-bevallással egy-két hónapra megkapjuk a 20 százalékos hozamot.

Az adókedvezmények decemberi kihasználásánál nemcsak az összeghatárokra kell figyelnünk, hanem a befizetés időpontjára is. Fontos szabály, hogy a pénztáraknál és nyugdíjbiztosításoknál nem a befizetés indításának időpontja a lényeges, hanem az, mikor könyvelik le. Ez a különböző befizetési módoknál (postai csekk, átutalás, kártyás fizetés) eltérő, ezért érdemes megnézni a biztosítónk, pénztárunk honlapján a határidőket vagy megkérdezni az ügyfélszolgálatot. A pénzünk természetesen akkor is kedvezményre jogosít, ha már 2023-ban könyvelik le, csak már nem 2022-re, hanem a következő évi bevallásunkban.

Az állami adókedvezményeken felül az önkéntes pénztárak és biztosítók ilyenkor extra akciókkal is igyekeznek szerződéskötésre vagy plusz pénz befizetésére bírni az ügyfeleket. Szinte mindegyiküknél van valamilyen akció. Nyereményjátékokon például okosórákat, robotporszívókat vagy akár több százezer forintos vásárlási utalványokat sorsolnak ki. Aki inkább a biztosat akarja, annak garantál hozamot is kínálnak akciósan – derül ki a Bank360.hu akciókat bemutató összefoglalójából.