Húzott egy merészet, ananászos pizzával állt elő a híres nápolyi pizzaséf
Talán nem mondunk nagyot azzal, hogy Olaszországban ananászos pizzát enni hagyományosan felér egy inzultussal, habár az utóbbi időben a modern idők szelei mintha ezt is kezdenék megváltoztatni. Egy ismert nápolyi pizzamester, Gino Sorbillo a maga részéről már rehabilitálta is ezt a vitatott fogást azzal, hogy felvette az étterme kínálatába Margherita con Ananas néven.
A pizzafővárosnak számító Nápolyban, a Via dei Tribunalin árult pizza hét euróba kerül. Sorbillo nem egészen úgy találta ki a receptet, ahogy általában az ananászos pizzát ismerjük, ennek a fajtának ugyanis nem paradicsomos szósz az alapja, hanem fehér, háromféle sajt van rajta, az ananászt pedig kétszer is megsütik, hogy jól megkaramellizálódjon.
Sorbillo a CNN-nek beszélt az ötletről és a motivációjáról: azt mondta, hogy küzdeni akar az előítéletekkel, amik bizonyos ételeket és hozzávalókat sújtanak. Szerinte sokan csak mások véleménye és nem a saját tapasztalatuk alapján döntenek, követve a tömeget, de ő pont ezt akarja megváltoztatni. Persze tisztában van azzal is, hogy az emberek hajlamosak a bizalmatlanságra a korábban nem ismert, nem kóstolt dolgokkal szemben.
A recept különlegessége, hogy az ananászt elősütik, majd miután kihűlt, füstölt provolonét szórnak rá, kiegészítve extra szűz olívaolajjal és friss bazsalikommal. A pizza ezután a fatüzelésű kemencében sül, onnan kivéve pedig még füstölt kecske- és bivalysajt-forgácsokkal is megszórják. A pizzamester szerint ettől lesz igazán ízletes. Ő úgy van vele, hogy a pizzára tett ananász nem más, mint egy "kalandosabb" feltét, és emlékeztetett: régebben sonka vagy rukkola sem került a pizzákra, míg most már teljesen bevettnek számítanak, sőt nagy kedvencek. Egy dolog volt, amiben markánsan meghúzta a határt, mégpedig abban, hogy elfelejti a paradicsomos alapot, mert az ütné a savasságával az ananászt.
Azt, hogy Sorbillo mekkora kockázatot vállalt, jól mutatja a megosztó fogadtatás: miután közösségi oldalán bemutatta az újdonságot, kapott hideget-meleget, és még az országos tévécsatornákon is téma volt. Aki azonban elég nyitott volt arra, hogy megkóstolja, annak ízlett, mondta. Azt is elárulta, hogy a pizza már hetekkel azelőtt kapható volt az éttermében, hogy szélesebb nyilvánosságot kapott volna, és sokan rendeltek belőlek, köztük nápolyiak is.
Sorbillónak világszerte 21 pizzázója van, a nápolyi központon kívül például Miamiban, Tokióban és Ibizán is. Ezeken a helyeken valószínűleg nem lesz ekkora polemizálás az ananászos változat körül, a pizzamester ugyanakkor biztos abban, hogy rövidesen más nápolyi éttermek kínálatára is felkerül ez a fogás.
Ananászos pizzát egyébként már magyarok is készítettek Olaszországban, ahol mások mellett Szabi, a pék és csapata is megmérette magát a tavalyi pármai pizzavilágbajnokságon. Fiatal kollégája, Kotsis Benjámin kombuchával erjesztett ananászból készítette a feltétet, magyar mangalicasonkával és San Marzano-paradicsomból készült kaviárral kiegészítve.