Hüvelyszárazság: tévhit, hogy csak az ötven fölötti nőket érinti
A nők számára kellemetlen hüvelyszárazság a leginkább akkor jelentkezik, ha a petefészkek által termelt ösztrogénhormon szintje lecsökken. Ez azonban nem csak a menopauzát elérő nőket érintheti, hanem más és más okokból szinte minden életkorban felléphet hüvelyszárazság, akár csupán átmenetileg is.
Fiatal lányok
Jogos, ha a hüvelyszárazságról nem azonnal tizenéves lányok vagy a húszas éveikben járó fiatal nők jutnak eszünkbe, holott ebben az életciklusban is jelentkezhet a kellemetlen tünetegyüttes. Jó hír viszont, hogy az ő esetükben a panaszok szinte minden esetben legfeljebb átmenetiek. A tizen- és huszonéves lányok általában a hormonális fogamzásgátlók nem kívánt mellékhatásaként csodálkoznak rá az égő, viszkető diszkomfortérzésre, és sokuk ezzel egyidejűleg libidócsökkenést is tapasztalhat. Ha bebizonyosodik, hogy valóban a fogamzásgátló okozza a tüneteket, egy másik készítménnyel érdemes próbálkozni.
Fiatal lányoknál a súlyosabb evészavarok, mint az anorexia, vagy éppenséggel az extrém hízás, vagy akár egy-egy drasztikusabb fogyókúra is okozhatja a menstruáció teljes elmaradását és a hüvely szárazságát.
A nők 6-10 százalékát érintő endometriózis is állhat a hüvelyszárazság mögött. A betegség során a méh nyálkahártyája a méhen kívül is megjelenik, ahol gyulladásokat okoz, és mert érzékenyen reagál a hormonális változásokra, ugyanúgy megvastagszik és leválik, ahogy a méhen belül. Az endometriózis fájdalmas menstruációt, meddőséget, fájdalmas közösülést és hüvelyszárazságot eredményezhet. Sajnos az endometriózist nem mindig ismerik fel időben, a diagnózishoz laparoszkópos vizsgálatra van szükség, és a betegséget legtöbbször csak műtéttel lehet orvosolni.
Várandós és szoptatós nők
A baba fogantatásakor teljes hormonális átalakulás zajlik le a női szervezetben, melynek következtében – még ha nem is mindenkinél –, hüvelyszárazság is kialakulhat. Később, a hüvelyi szülés során keletkező hámsérülések okán, valamint a szülés utáni alacsony ösztrogénhormonszint miatt már nagyobb lehet az esély a jellegzetes panaszokra. Még ha csak időleges is a hüvelyszárazság, attól még megnehezítheti a házaséletet, ami a női önbecsülésnek sem tesz jót, ezért mindenképpen érdemes tenni a tünetek ellen.
A szoptatási időszakban a prolaktin nevű hormon szintje megemelkedik, ennek köszönhetően indul be a tejtermelés. Ugyanakkor a megváltozott hormonszint hüvelyszárazságot okozhat, így többek között ez is oka lehet annak, ha a szülést követően az együttlétek fájdalmassá válnak.
Premenopauza idején
40 éves kor alatt, az úgynevezett korai petefészek-elégtelenség (POI, premature ovarian failure) miatt is megjelenhet hüvelyszárazság, vagy ha valamilyen ok miatt elvékonyodik és sorvadásnak indul a hüvelyhám, emiatt csökken a váladékképződés intenzitása (orvosi műszóval ez a vaginális atrófia). Ez az állapot többnyire a progeszteron- és ösztrogénszint életkorból adódó csökkenésének következménye.
A korai, tehát a 45 éves kor előtt jelentkező klimax egyik hírnöke ugyancsak a hüvelyszárazság, amely leginkább a szexuális életet keserítheti meg. A hüvelyszárazságon hosszú távon az ösztrogénpótlás segíthet ugyan, ám a nők egy része a hormonok nélküli, természetes terápiákat részesíti előnyben, például az intim lézerkezelést, amellyel akár 100 százalékos javulást is el lehet érni.
A csökkent hüvelyi váladékképződés ugyanakkor néhány gyógyszer, például antihisztamin, antibiotikum vagy antidepresszáns mellékhatásaként is jelentkezhet.
Változókorba lépve
Érdemes tudni, hogy a változókori hormonális átállás akár 10-15 évig is elhúzódhat, és egyeseknél már jóval a menopauza, azaz az utolsó menstruáció bekövetkezése előtt hírt ad magáról hüvelyszárazság formájában. A magyar nők átlagosan 48-52 évesen érik el a menopauzát, majd ezt követően – női hormonok hiányában – a hüvelyhám elvékonyodása folytatódik, aminek hatása egyre jelentősebben érződik. A hüvelyszárazság furcsa, néha égően nyilalló diszkomfortérzéssel ad jelzést magáról, illetve a szexuális aktus során elmaradt hüvelyi nedvesedéssel, aminek hatására az intim pillanatokat mindenképpen újra kell gondolnunk, ha továbbra is szeretnénk kielégítő szexuális életet élni.
További okok, amelyek hüvelyszárazsághoz vezethetnek: