15° Budapest
2024 november 02., szombat
image

Horog fúródott a gyomrába Salinának, a megmentett teknős most már leúszik 1500 km-t is

Az álcserepesteknőst (Caretta caretta) Ricardo Goncalves halász mentette ki a portugáliai Guadiana folyóból 2021 júniusában súlyos állapotban, a Zoomarine szerint ugyanis egy ipari hálóba akadt, és egy horog fúródott a gyomrába. A teknős, amelynek sorsa annak idején sokat foglalkoztatta a portugál közvéleményt, csak Goncalves gyors segítségének köszönhetően maradt életben.

Salina útját az állatvédők egy chip segítségével számítógépen keresztül követik nyomon. Miután a tengerbe engedték Faro közelében, a Gibraltári-szoroson át a Földközi-tengerre úszott, majd többször is megfordult a marokkói partoknál. Az állatvédők úgy fogalmaztak, továbbra is „örömmel és apai büszkeséggel” kísérik figyelemmel a teknős életét.

A tengeri teknősök leginkább a trópusi és szubtrópusi tengerekben érzik otthon magukat, az állatvédő csoportok, például a WWF szerint azonban az utóbbi évtizedekben drámaian csökkent a populációjuk. A hét fajból hat szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) veszélyeztetett fajokat felsoroló vöröslistáján.

Az akár két méternél is hosszabbra növő tengeri teknősök legnagyobb ellenségei az ipari halászat hálói, amelyekbe gyakran kerülnek „járulékos fogásként” – a Természetvédelmi Világalap (WWF) szerint évente mintegy 250 ezer alkalommal. Az állatok túlélését az éghajlatváltozás, a tengerszennyezés, a tengerpartok átépítése, valamint a teknősök húsa, tojása és páncélja iránti növekvő kereslet is veszélyezteti.