Hogyan spórolhatunk az élelmiszereken? 5+1 tipp az olcsóbb bevásárláshoz
Az, hogy mennyi pénzt adunk ki élelmiszerre, nem csak a pénztárcánktól, de a szokásainktól is függ. Mikor és mennyi időt tudunk vagy akarunk rászánni, gyorsan végigszáguldunk-e az üzleten vagy rendesen szemügyre vesszük a kínálatot, hetente egyszer vagy akár minden nap bevásárlókosarat ragadunk: ezek mind olyan szokások, amiket ha felülvizsgálunk, akkor némi átalakítás után pozitív változásokat hozhatunk mindennapjainkba. Az alábbiakban pontokba szedjük, hogy melyek azok a legfontosabb tippek, amiket érdemes azért megfogadni, hogy az élelmiszervásárlásra szánt idővel, energiával és nem utolsó sorban pénzzel is takarékoskodjunk.
1. Mindig készíts bevásárlólistát!
A listaírásnak számos előnye van. Egyfelől megelőzhetjük vele az impulzusvásárlást: ha kitaláljuk, hogy az adott bevásárlás alkalmával mit és milyen mennyiségben fogunk vásárolni, akkor elkerülhetjük azt, hogy felesleges dolgok kerüljenek a kosarunkba. Ehhez segítség lehet, ha előre megtervezzük, hogy az elkövetkező napokban mit szeretnénk elkészíteni, így nem a boltban kell a heti menüt kitalálni, illetve azt, hogy ahhoz majd pontosan mire is lesz szükségünk. A listán szereplő termékeket érdemes kategóriák szerint sorba rendezni, így az üzletben is gyorsabban tudunk haladni, elkerülve az oda-vissza rohangálást a polcok között.
2. Figyeld az akciókat és az akciós napokat!
Ha összeírtunk minden olyan alapélelmiszert vagy alapanyagot, amit nap mint nap fogyasztunk – pl. péksütemény, tejtermék, gyümölcs – akkor érdemes körbe nézni az adott üzletlánc aktuális akciói között is. Ezt megtehetjük a hagyományos újságban vagy már online is, kinek mi a kényelmesebb. Ha esetleg olyan termék került az akciós listára, amit kedvelünk, akkor abból érdemes nagyobb tételben vásárolni, ugyanakkor, ha valami olyan terméket kínálnak kedvezőbb áron, amit addig még nem kóstoltunk, ilyenkor érdemes azokat is kipróbálni. Míg az akciós élelmiszerek rendszerint hetente változnak, sokszor adott napokon vagy a hétvégéken is vannak leértékelések. Így, ha megtehetjük, válasszunk olyan napot a bevásárlásra, amikor a legtöbb akciós termek elérhető.
Ezeken túl pedig érdemes figyelni az élelmiszermentő akciókat is, amikkel különösen kedvező áron juthatunk hozzá például már nem tökéletes külsejű, de még fogyasztható zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint különböző péksüteményekhez is.
Soha ne menj éhesen bevásárolni!
Mindannyian tapasztaltuk már, milyen az, amikor éhesen térünk be a boltba, hogy aztán olyan termékekkel jöjjünk ki belőle, amiket egyébként soha nem vennénk meg. Noha sokkal kevesebbel is jól tudnánk lakni, ilyenkor kerül bele a kosarunkba az a plusz péksütemény vagy csokoládé, aminek megvásárlása nem sokkal később már teljesen feleslegesnek tűnik. És ez sajnos ugyanígy megtörténik nagybevásárláskor is: próbáljuk meg minden alkalommal tudatosan megtervezni azt, hogy mikor megyünk bevásárolni, és ha lehet, akkor jóllakottan tegyük azt meg.
Vedd a nagyobb kiszerelést abból, amit nagyon szeretsz!
Ha csak végigszaladunk az üzletek polcai között, és csupán a kirakott ártáblák vastagbetűit figyeljük, könnyen fizethetünk többet a kasszánál, mint amire tulajdonképpen szükség lenne. Az esetek többségében ugyanis ami elsőre olcsóbb választásnak tűnik, az valójában drágább. Szánjunk rá pár másodpercet, és hasonlítsuk össze az apróbetűs egységár-érékeket is, hiszen így sokszor jóval többet kaphatunk bizonyos élelmiszerekből ugyanazért az árért.
Hasonló a helyzet a nagyobb kiszerelésű termékeknél is, amelyeket rendszerint kedvezőbb áron kínálnak. Ha ilyen termékekkel találkozunk, és rendszeren fogyasztjuk vagy használjuk azokat, akkor érdemes a nagyobb kiszerelést választani, mert az ár-érték arány ebben az esetben sokkal kedvezőbb.
Keresd a sajátmárkás termékeket!
Az élelmiszerláncok polcain már egyre nagyobb számban lelhetők fel sajátmárkás termékek, és egyre több vásárló választja is ezeket. Kedvezőbb az áruk, mint a nagy márkáké, és a minőségük miatt sem kell aggódni, hiszen az adott áruházlánc a saját nevével szavatol érte. Legyen szó tejtermékről, húsokról, felvágottakról, italokról és üdítőkről, kozmetikai cikkekről és tisztítószerekről, vagy épp különlegesebb, a nemzetközi konyha alapalanyagait felvonultató, esetleg szezonális kínálatról. Érdemes kipróbálni őket, minden bevásárlás alkalmával egy-egy újabb terméket megkóstolni, mert nagyon kellemes meglepetések érhetnek bennünket.
Használd az applikációt!
Az applikációk manapság már nem csak arra szolgálnak, hogy még több kedvezményes árú termékhez jussunk hozzá, vagy épp valamilyen pontgyűjtő akcióban vegyünk részt. Az applikációkban ma már bevásárlólistákat is készíthetünk, amiket elküldhetjük magunknak e-mailben, illetve elérhetjük az akciós újságokat, és nyomon követhetjük a korábbi vásárlásainkat is. Itt „tárolhatjuk” továbbá a vásárlói kártyánkat is, így az mindig kéznél van. Persze ma is vannak különböző hűségprogramok, illetve kizárólag az appokon keresztül elérhető kedvezmények: ezeket érdemes rendszeresen nyomon követni, hiszen így is csökkenthetjük a végszámla összegét.