Budapest
2025 január 13., hétfő
image

Hogy lehet kivezetni a fosszilis fűtőanyagokat az energiaválság idején?

Közzétette csütörtökön az ENSZ környezetvédelmi világkonferenciája, a COP27 zárónyilatkozat tervezetét, amelyet még alaposan át kellene dolgozni a környezetvédelmi civil szervezetek szerint.

„Klímapokol jön, mert a COP27 elnöksége tövig nyomja a gázpedált az odavezető úton" – jósolja a Greenpeace-delegáció vezetője, Yeb Sano. Miért háborog ennyire a radikális környezetvédő civil szervezet? Mert nem tartalmazza a zárónyilatkozat tervezete azt, hogy ki kell vezetni az összes fosszilis fűtőanyagot a klímaváltozás elkerülése érdekében, pedig az Európai Unió és India ezt javasolja.

Nemcsak ez a problémája a kritikusoknak, hanem az is, hogy a zárónyilatkozat tervezete nem tartalmaz olyan javaslatot, hogy világalapot hozzanak létre annak érdekében, hogy a fejlődő államokat támogassák a környezetvédelmi küzdelemben. Az USA változtatott ugyan korábbi elutasító álláspontján, de csakis azzal a feltétellel, hogy a világ másik legnagyobb környezetszennyezője, Kína szintén beszáll az alapba. Erre a kínaiak azt válaszolják, hogy ők fejlődő országnak tekinthetők, mert az egy főre jutó GDP náluk messze elmarad az amerikai átlagtól.

A zárónyilatkozat-tervezet készítői azt szeretnék, ha mind a csaknem 200 résztvevő aláírná a dokumentumot, ezért fogalmaztak olyan óvatosan. Ezért vannak viszont felháborodva a radikális környezetvédők.

„Ez a szöveg nem arról szól, amit az államok képviselői megvitattak, hanem arról, amit a vendéglátó ország, Egyiptom összegyűjtött a tanácskozáson. Most kell megkezdődnie az igazi munkának a közös nyilatkozat megszövegezésében” – mondta a londoni Guardian tudósítójának Simon Evans, a Carbon Brief szakértője.

A Pacific Climate Warriors nevében Joseph Sikulu szintén nincs megelégedve, mert „a zárónyilatkozat tervezete nem tartalmazza sem azokat a vitákat, melyek eddig folytak Sarm es-Sejkben, sem pedig a civil társadalom elvárásait egy olyan kivezetési folyamatra, amely az összes fosszilis energiahordozóra vonatkozik. Ha még annyit sem tudunk elérni, mint a legutóbbi világkonferencián Glasgow-ban, akkor a COP27 nyilvánvaló kudarcot jelent majd a világ szemében.”

A glasgow-i világkonferencia idején nem volt energiaválság, amely nagyon sok országot fenyeget és rányomhatja bélyegét a húszas évek teljesítményére a globális gazdaságban.