Hirtelen ötlettől vezérelve ajánlott tulajdonrészt társa az agrártárca vesztegetéssel vádolt helyettes államtitkárának
A vádirat szerint Nagy, helyettes államtitkárként 830 millió forintnyi vissza nem térítendő állami támogatáshoz segített volna egy mezőgazdasági vállalkozást hivatali kapcsolatai és befolyása segítségével. Nagy János viszont tagadja, hogy bűnös lenne, mert állítása szerint nem volt semmilyen hatása a pályázatokra – írja a tárgyalásról készült cikkében a Telex.
Az Agrárminisztérium 2020 decemberében menesztett helyettes államtitkára a tárgyaláson állította: nem volt befolyása a pályázatokra, nem élt vissza a hivatali helyzetével. Szerinte az sem igaz, hogy ingyen kapott tulajdonrészt egy cégben, ami azért alakult, hogy megvegyék a Heves megyei Atkáron lévő tabi majort. A közös céget, amelyről szó van B. Szilárd, Kőtelek korábbi önkormányzati képviselője, Veres Nándor, Nagykörű volt polgármestere 47,5-47,5 százalék arányban alapította, Nagy 5 százalékban volt a cég tulajdonosa.
A vállalkozó B. Szilárd és a menesztett helyettes államtitkár azért találkoztak először, mert a vállalkozó mintagazdaságot akart létrehozni. A Túzok-Föld Kft. tulajdonosának ekkor ajánlotta az atkári területet az államtitkár, amelyhez egyébként, mint mondta régóta kötődik, mert sokszor járt itt. B.-t – aki állattartó teleppel bővítette volna az agrárcéges portfólióját – érdekelte a major, így Nagy összekötötte a tulajdonossal. Az ő közbenjárásával fogadta felettese, Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár B.-t június elején. Ő tudott részletesebb tájékoztatást adni a különböző agrárpályázatokról.
Az ügyészség szerint a találkozó ellőtt állapodtak meg a felek a cégalapításról, és arról is, hogy Nagy 5 százalékos tulajdonrészt kap a segítségéért cserébe. A vállalkozó szerint azonban a helyettes államtitkár lényegében megfenyegette ezen találkozón. A vállalkozó vallomása szerint Nagy rákérdezett, neki mi lesz a haszna ebben az üzletben, amire ő a megfogalmazása szerint tartva a helyettes államtitkár befolyásától, nagy hirtelenjében öt százalékos tulajdonrészt ajánlott neki a tabi majort megvásárolni kívánó cégben.
Nagyot is bevették a cégbe. B. és Nagy szerint ugyanakkor tévesen állítja az ügyészség, hogy a helyettes államtitkár ingyen kapta volna meg az öt százalékot. 150 ezer forintot fizetett be az alaptőkébe, amit a cége házi pénztárából vett fel.
Miután a közösen alapított cég a Taby-Agro Kft. megvette az atkári telket, az ügyészség korábbi állítása szerint B. egy másik mezőgazdasági vállalkozásával olyan beruházást tervezett itt megvalósítani, amelyhez 830 millió forint vissza nem térítendő támogatásra pályázott volna az Agrárminisztériumnál.
Itt jött volna képbe a helyettes államtitkár segítsége és kettejük korábbi egyezsége. Az volt a terv, hogy a Taby-Agro Kft. kölcsönként biztosította volna a pályázáshoz szükséges 250 millió forintos önrészt B. Szilárd cégének. Öt év múlva pedig a kölcsön visszafizetése helyett a pályázati pénzből felépített beruházást kapták volna vissza. Az atkári telek értéke így az ügyészség szerint elérhette volna az egymilliárd forintot.
Csakhogy a rendőrség 2020 decemberében lecsapott. Egy összehangolt akcióban több helyszínen is házkutatást tartottak, Nagy minisztériumi irodáját és otthonát is átkutatták, majd házi őrizetbe vették őt és B. Szilárdot is. Miután kiderült, hogy az ügy egyik gyanúsítottja Nagy János, az agrárminiszter javaslatára Orbán Viktor azonnali hatállyal felmentette hivatalából.
A mostani tárgyaláson ott volt Nagy utódja, Gyüre Anita is, akit szintén menesztettek posztjáról. Gyüre szintén bíróság elé állt, mert a vád szerint korábbi főnökével összejátszva lezsíroztak egy pályázatot. Az Agrárminisztérium ugyanis pályázatot írt volna ki egy öntözésfejlesztési tanulmány elkészítésére, ám azt nem az előre meghatározott nyertes cég készítette volna el, hanem az osztályvezető. Gyüre Anita a fenti ügyben harmadrendű gyanúsított, de az ő meghallgatására nem jutott idő – írja a Telex.