Hiába Gulyás magyarázata, az EU dolgozik a globális minimumadó bevezetésén
Az adótörvények csak akkor fogadhatók el az Európai Unióban, ha azt minden tagállam támogatja – ezt magyarázta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón és ezzel érvelt amellett, hogy az EU nem fogja tudni elfogadni az Orbán-kormánynak nem tetsző javaslatot.
Most azonban Brüsszel a tagállamoknál aziránt érdeklődik, hogy hajlandóak lennének-e ettől eltekinteni, és megszavazni a 15 százalékos globális társasági minimumadót egy úgynevezett fokozott együttműködés keretében, amely nem igényel 100 százalékos támogatottságot. Ha Brüsszel terve sikerrel járna, akkor a pénzügyminiszterek már a jövő hónapban Luxemburgban szavazhatnának a globális társasági minimumadó törvényről.
Az idő aranyat ér
Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter azért találta ki a globális társasági minimumadót, hogy feltöltse az amerikai államkasszát, amelyet alaposan kiürítettek a nagy támogatási csomagok a Covid-járvány idején. Az OECD dolgozta ki a javaslatot, melyet több mint 130 állam támogat, hiszen mindenütt örülnének annak, hogy a multicégek ne adóparadicsomokban adózzanak, hanem náluk, ahol a profit keletkezik. A globális társasági minimumadó csak a nagy világcégekre vonatkozik, melyek éves üzleti forgalma meghaladja a 750 millió dollárt.
Az amerikai republikánusok ellenzik a globális társasági minimumadót, és nem kizárt, hogy Orbán Viktor az ő kedvükért döntött a vétózás mellett, melyet most Brüsszel meg akar kerülni, miközben Magyarországot kihagyja.
A globális minimumadóról, illetve a magyar kormány többszöri pálfordulásáról itt olvashat bővebben.