Budapest
2024 november 18., hétfő
image

Hiába a szankciók, a Huawei Európában még mindig fontos szereplője az 5G-hálózatok kiépítésének

A Strand Consult Koppenhágában működik, és felmérte, hogy a kínai Huawei és a ZTE – amely ugyancsak feketelistán szerepel az Egyesült Államokban – milyen szerepet játszik az 5G-hálózatokban az Európai Unió tagállamaiban.

Még Donald Trump amerikai elnök idejében körbejárta Európát az amerikai külügyminiszter, hogy lebeszélje a szövetséges államokat a kínai 5G-rendszer megvételéről. Budapesten is járt Mike Pompeo külügyminiszter, aki azt a választ kapta Orbán Viktor miniszterelnöktől, hogy Magyarország az 5G-rendszer ügyében Franciaország és Németország álláspontját követi.

Jelen pillanatban az imént említett országokkal együtt 8 uniós tagállam használja 50 százaléknál nagyobb mértékben a Huawei 5G-rendszerét, melyet az Egyesült Államokban nemzetbiztonsági kockázatnak tartanak.

Az amerikai nyomásnak meg is lett az eredménye, de a kínai kereskedők már megelőzték őket. „Nagyobb kockázat a kínai informatikától függeni, mint az orosz gáztól, mert a digitális infrastruktúra a modern társadalom alapját jelenti” – hangsúlyozta John Strand, a Koppenhágában működő telekommunikációs cég alapító elnöke.

Az Európai Unióban is tisztában vannak a problémával: Margrethe Vestager digitális biztos szerint a tagállamok kormányai „törvényeket már elfogadtak ezzel kapcsolatban, de azok még nem léptek életbe. Jó lenne, ha már működésbe lépnének ezek a törvények.” John Strand telekommunikációs szakértő szerint „könnyebb erről prédikálni, mint a gyakorlatban megvalósítani a dolgot.”

Az Európai Unió ebben is megosztott

9 uniós tagállam és Norvégia egyáltalán nem használ kínai 5G-rendszert. Franciaország és Belgium használ ugyan, de jóval kisebb mértékben, mint a 3G vagy 4G-rendszerekben. A francia 5G-hálózatban 17 százalékos a kínai részesedés, Belgiumban ez 30 százalék.

Magyarországon majdnem olyan magas a kínai részesedés, mint Németországban: 53 százalék. A rekorder Ciprus, ahol az egész 5G-hálózat kínai. Utána Románia következik 76 százalékkal. Semmiféle visegrádi egység sincsen, mert Csehország és Szlovákia egyáltalán nem használ kínai 5G-technológiát, Lengyelország pedig jóval kisebb mértékben, mint Magyarország: 38 százalékban.

A Deutsche Telekom továbbra is fenntartja stratégia együttműködési szerződését a Huawei-jel. Olaf Scholz kancellár volt az első nyugati vezető, aki Pekingben járt, amint a járványtilalom ezt lehetővé tette. Németország legfontosabb kereskedelmi partnere Kína, ami egyébként az Európai Unió esetében is fennáll.

Az Európai Uniónak van egy közös 5G biztonsági rendszere, de Brüsszelnek rendszeresen figyelmeztetni kell a tagállamokat arra, hogy alkalmazzák is ezt. A svéd Ericsson mindenesetre már tavaly is megelőzte a Huaweit az 5G-technológia eladás terén az Európai Unióban.

A Dell’Oro telekommunikációs cég szerint megszűnt a Huawei piacvezető pozíciója Európában: immár csak 22 százalékos a piaci részesedése, míg két európai cég is megelőzi: Ericsson 42 százalék és Nokia 32 százalék.