Hiába a háború és a szankciók, egyre több orosz cseppfolyósított földgázt vesz Európa
20 százalékkal több cseppfolyósított földgázt vásároltak az uniós országok és Nagy-Britannia március elseje és október elseje között, mint 2021-ben – állapította meg a Rystad Energy ügynökség. A cseppfolyósított földgáz behozatal értékét 1 és 2 milliárd dollár közé teszi a CNN gazdasági rovata, vagyis nem igazán jelentős tételről van szó, de önmagában a jelenség érdekes. Az elemzésből kiderül, hogy a háború Ukrajnában csak felgyorsította ezt a folyamatot, melyet az energiaválság indított el a múlt év szeptemberében.
Hiány alakult ki földgázból, ezért az orosz nyersanyag importja megkétszereződött, és 1,2 millió tonnára növekedett. Miután leállt a gázszállítás az Északi áramlat 1 vezetéken, az európai államok mindenünnen rohamtempóban kezdtek el cseppfolyósított földgázt vásárolni – akár a szankciók által sújtott Oroszországból is. Ki exportál cseppfolyósított földgázt Oroszországból? Nem a Gazprom, hanem a magánkézben levő Novatek, amely Oroszország második legnagyobb földgázkitermelő vállalata.
Cseppfolyósított földgázból Oroszország a negyedik legnagyobb exportőr. Ez Európa importjának mintegy a 15 százaléka – mondja a Rystad elemzője, aki szerint ez az arány jövőre is megmarad.
Az európai szankciók egyelőre nem érintik a földgázt, mert ez túlságosan is jelentős olyan uniós tagállamok energia gazdálkodásában, mint például Németország vagy éppen Magyarország.
Honnan jön a cseppfolyósított földgáz Európába?
Kik vásárolják elsősorban Európában az orosz cseppfolyósított földgázt? Belgium, Franciaország és Spanyolország.
Az Európai Unió cseppfolyósított földgáz importja elérte a 86 millió tonnát, ez 47 százalékos növekedést jelent. Az eredmény: sikerült feltölteni a gáztárolókat 95 százalékra az Európai Unióban.
Sok cseppfolyósított földgázt szállító hajó ezért kénytelen várakozni az európai kikötők előtt, mert nincs hova letölteni a rakományt. Előfordul, hogy a cseppfolyósított földgázt szállító hajókat átirányítják Kína felé. Nemrég még az ellenkező tendenciát lehetett tapasztalni: kínai hajók hozták az orosz földgázt az európai kikötőkbe.
Tavasszal hiány jöhet
A fűtési szezon után meg kell kezdeni a tárolók feltöltését, és akkor földgázhiány lehet – állapította meg a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA). 30 milliárd köbméter földgáz hiányozhat Európában, ha Oroszország leállítaná a csővezetékes szállításokat, illetve hogyha Kínában lényegesen megnövekedne az igény a cseppfolyósított földgázra.