Hetek óta először jelenhetett meg a nyilvánosság előtt az amerikai újságíró, akit kémkedéssel vádolnak az oroszok
A bebörtönzött, az oroszok által kémkedéssel vádolt Evan Greskovich amerikai újságíró hetekkel ezelőtti elfogása óta először jelenhetett meg a nyilvánosság előtt. A Wall Street Journal újságíróját március 29-én, Jekatyerinburgban vették őrizetbe, azóta pedig hivatalosan is megvádolták kémkedéssel. A férfi tagadja a vádat, ahogy orosz újságíró kollégái szerint is megalapozatlan a Greshkovichcsal szembeni állítás, az Egyesült Államokkal együtt pedig több mint 40 ország követelte egy nemrég kiadott közös nyilatkozatban az újságíró elengedését, illetve ebben a dokumentumban elítélték Moszkvát a médiában dolgozó emberek megfélemlítéséért.
Greshkovich bírósági meghallgatása kedden kezdődött egy moszkvai tárgyalóteremben, ám az újságírókat a tárgyalásra nem, csak előtte és azt követően engedték be a helyiségbe – írja a BBC. Ez arra volt elég, hogy a média munkatársai lefotózhassák a golyóálló üveg mögött lévő férfit.
Az újságíró jogi csapata hiába kérte 50 millió rubel (több mint 600 ezer dollár) fejében a védencük szabadon engedését, vagy legalább házi őrizetben tartását, a bíróság a kérelmet elutasította, így Greshkovich nem védekezhet szabadlábon, és legalább május 29-ig az egykori KGB-börtönben kell ülnie.
A férfi állapotáról bővebb tájékoztatást a meghallgatás után Lynne Tracy, a Moszkvában tartózkodó amerikai nagykövet adhatott, aki elmondta, hogy ő is először hétfőn kapott beengedést az amerikai állampolgárhoz. „Jó egészségnek örvend, és a körülmények ellenére erős maradt" - mondta Greshkovichról. Hozzátette, hogy a férfi orosz irodalmat olvas a börtönben, és tudja, hogy mennyien támogatják őt kívülről. A férfi ért oroszul, így nem volt szüksége tolmácsra a meghallgatáson.
„A vádak Evan ellen alaptalanok, és felszólítjuk az Oroszországi Föderációt, hogy azonnal engedjék őt szabadon" – mondta a nagykövet.
Ha a moszkvai bíróság úgy ítéli meg, hogy a kémkedés vádja a férfival szemben megállja a helyét, az újságíró akár 20 év börtönt is kaphat.