Budapest
2024 november 22., péntek
image

Helena Dalli: Első a felvilágosítás – az igazság a nemi alapú erőszakról

A nemi alapú erőszak kezelésének egyik akadálya az, hogy még mindig nem ismerik el teljes mértékben társadalmi problémának.

Az európai lakosság jelentős része szerint az ilyen típusú erőszak elsősorban a család magánügye. Ez pedig az áldozatokat is befolyásolja, akik vagy úgy döntenek, hogy nem szólalnak fel és nem tesznek bejelentést az erőszakról, vagy ha mégis, akkor akár az is előfordulhat, hogy saját magukat hibáztatják a történtekért.

Az áldozatokat túlságosan gyakran faggatják az erőszakot kiváltó esetleges okokról (a viselkedésükről vagy a ruházatukról), mintha bármi is indokolhatná az elkövetett erőszakot. Ez a téves megközelítés sajnos nem ritka.

Az uniós polgárok 27%-a bizonyos helyzetekben igazolhatónak tartja a beleegyezés nélküli szexuális aktust.

A beleegyezés nélküli szexuális aktus azonban egyértelműen nemi erőszak.

A nemi alapú erőszak és a kapcsolati erőszak semmilyen körülmények között nem igazolható. A társadalom ezzel kapcsolatos elképzeléseinek megváltoztatása nem egyszerű feladat, mivel az ilyen tettek igazolása rendkívül mélyen gyökerezhet egy adott kultúrában. Például bizonyos művészeti és irodalmi alkotások olyan mesterien írják le a nemi erőszakra irányuló kísérletet, hogy teljesen megtévesztik az olvasókat.

Vegyük például Daphné és Apollón mítoszát. Ovidius története szerint az istenséget Erósz nyila találta el, így nem tehet az ellen, hogy „beleszeret” a nimfába, ezért az olvasó megbocsát neki. Ovidius tolmácsolásában Daphné ijedten menekül az őt üldöző Apollón elől. Bár Daphné emberi alakjában megmenekül az erőszaktól, Apollón vágyának beteljesülését csak úgy kerülheti el, hogy hallgatásra ítélik és babérfává változtatják.

A társadalmi szemlélet átformálása és a nemi alapú erőszakra vonatkozó félreértések kezelése érdekében korán el kell kezdeni a témával kapcsolatos oktatást, beleértve a szexuális felvilágosítást is, és minél szélesebb körben meg kell ismertetni az erőszakkal szembeni zéró toleranciát hirdető közpolitikai megközelítést.

A #MeToo és más hasonló társadalmi mozgalmak valódi változást hoztak.

A mozgalom több millió nőnek segített abban, hogy bátorságot gyűjtsenek ahhoz, hogy kiálljanak magukért és felszólaljanak a nyilvánosság előtt. Az Európai Bizottság a maga részéről azon dolgozik, hogy még szélesebb körben hívja fel a figyelmet a problémára olyan kampányok révén, mint a #SayNoStopVAW és az ENSZ által irányított UNiTE. A nemi alapú erőszakra már korábban fokozott figyelmet kellett volna fordítani, és számos változásra van szükség.

A férfiaknak is sokkal nagyobb szerepet kell vállalniuk ebben. Az uralkodó narratívát csak akkor tudjuk megváltoztatni, ha a maga módján mindenki hozzájárul ehhez. Ugyanilyen fontos, hogy foglalkozzunk az elkövetőkkel is, nem utolsósorban azért, hogy megakadályozzuk az újbóli támadásokat. E tekintetben is elsődleges a helyes megközelítés. Az elkövetőkre irányuló programokban sokkal szélesebb teret kell biztosítani a nemi alapú erőszakkal és annak hatásaival kapcsolatos felvilágosító oktatásnak, és korlátozni kell a kábítószer-használat vagy a mentális egészséggel kapcsolatos problémák orvosi kezelésére irányuló beavatkozást.

Ami az áldozatok védelmét illeti, feladatunk, hogy megelőzzük az áldozathibáztatást, amely ugyancsak a nemi alapú erőszak nem megfelelő értelmezésének eredménye. Minden uniós tagállamnak többet kell beruháznia a szakemberek – köztük a bírák, a rendőrség és a szociális munkások – képzésébe, nem utolsósorban azért, hogy azok képesek legyenek feltenni a megfelelő kérdéseket és felismerni az erőszakra utaló jeleket.

Az Európai Igazságügyi Képzési Hálózat évente tizenegy millió euróhoz jut az uniós költségvetésből, és ebből korábban szemináriumokat szervezett a nemi és kapcsolati erőszakról, az emberkereskedelem során történő szexuális kizsákmányolásról, valamint a nők és gyermekek elleni erőszak esetén az áldozatok jogairól.

Az új technológiák megjelenése miatt még fontosabb, hogy a nemi alapú erőszakkal kapcsolatos ismereteink naprakészek legyenek. Egy 2020-as felmérés szerint a lányok 58%-a élt már át online zaklatást, 50%-uk pedig arról számolt be, hogy az online térben gyakrabban esnek áldozatul zaklatásnak, mint az utcán. És ezek a számok csak az elmúlt években kezdtek el nőni. A világjárvány és a vele járó kijárási korlátozások hatására még gyakrabban használjuk az internetet, és nyilvánvalóvá vált, hogy digitális világunknak is a biztonságos online környezet részévé kell válnia.

Nemi alapú erőszakra bárhol sor kerülhet és sor is kerül: a munkahelyen, az iskolában, az utcán vagy az interneten.

Az erőszak hatással van az áldozat egészségére és jólétére, valamint beszűkíti társadalmi érvényesülésének lehetőségét. Ez egyik kultúrában sem tekinthető elfogadottnak, és nem képezheti annak részét, ráadásul megelőzhető. Az erőszak teljes felszámolásához az első lépés az, hogy megismerjük annak valódi természetét. Ehhez járul hozzá az Európai Bizottság a nemi alapú és kapcsolati erőszak elleni küzdelemről és annak megelőzéséről szóló, hamarosan előterjesztendő első jogalkotási javaslatával.

A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapján Ön is segíthet a nemi alapú erőszak leküzdésében. Legyen tisztában a problémával, és hívja fel rá a figyelmet ismerősei körében. Nyilvánítsa ki egyértelműen az ilyen jellegű erőszakkal szembeni elutasító álláspontját. A probléma megoldásához mindenki támogatására szükség van.