Hatalmas beruházások betonozzák be a kormányt és építik újra az ország függőségét
A befektetésekért természetesen éles verseny zajlik, a magyar modell azonban 2010 óta nemzetközi összevetésben is nagyon egyoldalúvá vált, kizárólag a külföldi tőke és a magyar kormányközeli cégek érdekeit képviseli
– mondta Gerőcs Tamás közgazdász. Egy befektetési szakember pedig azt tette ehhez hozzá: a kormány félfeudális támogatási és szabályozási rendszerrel próbálja vonzani a külföldi cégeket. Mivel pedig több adó- vagy járulékcsökkentést a mostani helyzetben nem tud felajánlani, a dolgozói jogok további megnyirbálásával próbál kedveskedni a beruházóknak.
Az szinte közhely, hogy nagyok a környezeti kockázatok – a Samsung gödi gyára mellett megjelentek a káros anyagok a talajban, és a debreceni akkumulátorgyár építésének ellenzői is félnek, mi fog történni, amikor az ország egyik legaszályosabb részére megérkezik egy rendkívül nagy vízigényű gyár.
Emellett viszont a távol-keleti tulajdonú cégeknél az ázsiai munkafilozófia is bajokat okoz: a munkáltatói és főnöki stílus, a munkaegészségügyi szabályok felrúgása, a magánélet semmibevétele ahhoz vezet, hogy a vasas szakszervezet adatai szerint hiába a magas fizetések, évente az összlétszám fele kicserélődik, annyian mondanak fel.