Hallgassa meg: így zenél a tücsök, amelyről senki sem tudja, hol él
A legkorábbi szárazföldi növényekkel együtt, nagyjából 480 millió évvel ezelőtt jelentek meg földünkön a rovarok, s rövid idő alatt mindenfelé elterjedtek. Nem is akárhogyan: a Földön ma élő több mint 8 millió különböző faj háromnegyede rovar, és a többségük még mindig felfedezésre vár – írja a ZME Science.
Ezek a kis rovarok roppant zajosak, és az egyik leghangosabb közülük a Prophalangopsis obscura nevű ősi családhoz tartozik. Ezt a rovart 1869-ben látták utoljára, bár 2005-ben begyűjtöttek Tibetben két nőstény rovart, amelyek nagyon hasonlónak tűntek a meglévő P. Obscura hímhez. Azonban a példányok ivarbeli különbsége miatt nem lehet pontosan tudni, hogy valóban egy fajhoz tartoznak-e, vagy csak közeli rokonságban állnak egymással.
Egyetlen helyen lehet most megtekinteni ezt a tücsökszerű rovart: a londoni Természettudományi Múzeum gyűjteményében. Természetesen egy néma példányról van szó, azonban a szakembereknek mégis sikerült megszólaltatniuk, pontosabban a testfelépítés alapján digitálisan újraalkották az állat hangját. 3D-s modellt készítettek a magányos rovar szárnyairól, meghatározták a rezonanciafrekvenciát, és a több száz fajtól meglévő rovarfelvételek könyvtára alapján tudták előállítani a hangot. (Az ilyen, tücsökszerű rovarok testrészeik, például szárnyaik, lábaik dörzsülésével hoznak létre hangokat, így „zenélnek”.)
Az eredményül kapott dal hangmagassága alacsony, ami nagyon fontos utalás a környezetére, mint ahogy az is, hogy nagy szárnyai vannak – írják a kutatók a PLOS One tudományos folyóiratban.
Mindez ugyanis azt sugallja, hogy képes hosszú repülésre, így ideális célponttá válhat a denevérek számára. Éppen ezért az ilyen rovarok olyan, általában hideg területeken élnek, amelyeket elkerülnek fő ellenségeik, a denevérek. Ennek fényében Észak-India és Tibet lehet számukra a legalkalmasabb hely, itt kell keresniük a biológusoknak ezt az elveszettnek hitt fajt, akár az újraalkotott hangok bevetésével.