Budapest
2024 november 28., csütörtök
image

Hajdu Szabolcs: „Már nem érdekel a sorsa ennek az országnak”

Hajdu Szabolcs a pályája kezdetétől a körülményekhez alkalmazkodott az alkotótársaival, nem vártak nagyobb támogatásra. „Hozzászoktam, ha nincs állami forrás, megoldjuk a semmiből.  Most már viszont úgy érzem, kontraproduktív így dolgozni, és nem csinálnám újra. A negyedik filmet forgatjuk így, az utolsót ilyen módon. Tudnék még így filmeket csinálni, de nem csinálok, mert ezzel elfogadnám, hogy ez a sorsom” – fejtette ki a jozsefvarosujsag.hu-nak adott interjúban.

Mint mondja, ezt nem akarja elfogadni, mert azzal legitimálná a rendszert, ami a szervákat adja, amiket aztán viszonoznia kell. „Nem akarom, mert ezzel én is a rendszer részévé válok, hiszen maga a rendszer termeli ki az ilyen fajta ellenállást is.”

Hozzátette, ez nem azt jelenti, hogy nem csinál több filmet, hanem azt, hogy nem itt. „Sem ellenállóként, sem opportunistaként nem akarok ennek a rendszernek a része lenni. Belefáradtam, hogy folyton reagáljak, már nem látom értelmét, tíz évem ment el rá 40 és 50 között, ez sok. A következő projektekre már máshonnan kerítek erőforrásokat, és a film sem kapcsolódik majd semmilyen szinten Magyarországhoz, de még magyar témákhoz sem. Semmihez, ami itt van. Őszintén szólva, már nem érdekel a sorsa ennek az országnak. „

Annak viszont nem látja értelmét Hajdu, hogy csak úgy, elmejen az országból is. „Elindítok valahol valamit, abból kialakul egy film vagy színházi előadás. Ha létrejön egy jó közeg, akkor folytatjuk, az hozhat magával elmozdulást, akkor tudok mozdulni. Egyelőre csak kiutazgatások vannak Szlovákiába és Olaszországba, ottani közösségekkel dolgozunk egy-egy munkán, workshoppal, pályázattal, és majd meglátjuk, hol érdemes folytatni. Ha nagyon el kell menni a munka miatt – mert én csak a munka miatt mennék el, ugyanis a családom itt van –, akkor persze megyek.”

Hajdu beszélt az SZFE elleni demonstrációsorozatról, a diákok ellenállásáról is. Szerinte „ezt a meccset, csatát, háborút vagy forradalmat csak úgy tudták volna a diákok a tanáraikkal együtt megnyerni, ha úgy, ahogy van, az egész rendszer bukik. Látva a hatalmon levők agresszivitását, csoda lett volna, ha a diákok megbuktatják Orbán Viktort és rendszerét. Ennek nem volt realitása, ahhoz országos méretű forradalmi szituáció kellett volna. De amit csináltak, az minden szempontból példamutató, morálisan és szervezettségben is” – mondta.

Akik ebben részt vettek, rengeteget tanultak a világról – szerinte. „Talán nem is lesz még egyszer ekkora tétje valaminek az életükben, hiszen egy egész ország és a világ figyelt rájuk. Amikor Gandalf (Ian McKellen színész – a szerk.) felmutatta a kezét az SZFE felirattal, akkor szerintem egy egész generáció mondta, hogy YES."