Ha odafigyel a mindennapokban, jó időre elkerülheti a fogorvost
Az ember életében számos olyan dolog van, amit nem szívesen tesz meg, sőt, ha lehet, mindaddig el is kerüli, amíg nagyobb problémát vagy jelentős kellemetlenséget nem okoz az a mindennapjaiban. Ha készítenénk egy listát, hogy melyek azok a dolgok, amiktől még a felnőtt emberek is tartanak, akkor a fogorvosnál tett ajánlott vagy épp kényszerű látogatás biztosan az élbolyban szerepelne. Kár is tagadni, fogorvoshoz senki nem megy szívesen, azonban sok más, éves ajánlott szűrővizsgálathoz hasonlóan ide is érdemes ellátogatni annak érdekében, hogy egy szakember megvizsgálja a fogaink és a fogínyünk állapotát, ha szükséges tanácsokkal lásson el bennünket, illetve ha bármilyen probléma fennáll, azt kezelje.
Mire figyelmeztetnek a fogorvosok?
A megelőzés fontosságára, ugyanis ha a hétköznapokban gondosan odafigyelünk a rendes és módszeres fogtisztításra, akkor jó eséllyel elkerülhetjük a fogkőképződést, a fogszuvasodást, fogínygyulladást vagy más, a szájüreg elhanyagolásából következő betegségeket. „A fogszuvasodás és fogágybetegség prevenció célja nem csupán a fogak elvesztésének megakadályozása, hanem olyan egészséges szájkörnyezet megőrzése, amely egyben az egyén komfortérzetét az esztétikus megjelenést javítja – mondta Prof. Dr. Gera István fogorvos, a paradontológiai betegségek ismert és elismert professzora. „Mivel a fogszuvasodás és fogágybetegség legnagyobb hányada lényegében a nem megfelelő rutinból fakadó betegség, így elméletileg helyes életvitellel, jó szájhigiénés szokásokkal az ínygyulladás és a krónikus fogágybetegség 80%-a megelőzhető lenne” – folytatta a szakember.
A leggyakoribb panaszok
A legtöbb kellemetlenség a fogszuvasodásból, és annak következményeiből származik, de a fogíny- illetve fogágybetegségek is élen járnak az okok között, amiért végül felkeressük fogorvosunkat. A fogszuvasodás a leggyakoribb probléma, ami jelentkezik, ennek oka pedig modern táplálkozási szokásinkban keresendő. Ez nemcsak a magas cukortartalmú ételeket jelenti, ide sorolhatók a finomított élelmiszerek is, de meg kell említenünk a megfelelő rágás hiányát is. A fogfelszínen megtapadó ételmaradékból lepedék képződik, amiben felszaporodnak a baktériumok, mindeközben pedig a cukrokból keletkezett savak felmarják és károsítják a fogzománcot. Minél súlyosabb a károsodás, a baktériumok annál mélyebbre hatolnak a fog belsejébe: ha átjutnak a cement és a dentin rétegen is, akkor lyuk alakul ki a fogban. Ha pedig nem fordulunk időben a fogorvosunkhoz, akkor a baktériumok az egész fogat elpusztíthatják.
A szuvasodás érintheti a fogak egymásnak érő felszínét, megjelenhet a rágófogak barázdáin, de lehet úgynevezett foggyökér szuvasodás is, amikor a fogíny visszahúzódása, vagy fogágybetegség miatt egyből a gyökér pusztítása indul el. A fogágybetegségek fő okozója szintén a fogakon megtapadó lepedék vagy plakk, amely idővel megkeményedik, fogkő kialakulásához vezet, pl. a fogak közötti résekben, az egymásra torlódó fogaknál vagy épp a fog és az íny találkozásánál. Az egyre vastagabb fogkőréteg fogínyérzéshez, az íny visszahúzódásához, rosszabb esetben a fogíny sorvadásához vezethet.
A mindennapos szájhigiéniával kezdődik minden
A napi kétszeri, legalább két perces alapos fogmosás az alapja mindennek, ehhez célszerű egy kis fejű, és puha sörtéjű fogkefét választani. A fogakat mossuk körkörös mozdulatokkal, minden kvadránsban, azaz a felső és az alsó fogsoron, jobb és bal oldalon is figyelmesen végighaladva. Ne felejtkezzünk el a nyelvről sem, hiszen a rossz lehelet elsődleges forrása az itt megtapadó lepedék. Ugyanakkor a fogaink kemény felszínén is számos baktérium képes megtapadni: ha nem figyelünk ennek rendszeres eltávolítására, akkor dentális plakk alakulhat ki, amely egy bizonyos, egyénileg változó küszöbérték után gyulladásos reakciót vált ki az ínyben.
A mechanikus tisztítás másik eszköze a fogselyem. Ugyanis, ha nem távolítjuk el megfelelően a fogkövet a fogainkról, megnő a fogszuvasodás és a fogkőképződés kockázatának veszélye. Habár ezek a leggyakrabban előforduló fogászati problémák, kialakulások a felsorolt eszközök rendszeres és helyes használatával megelőzhető.
Az alapos otthoni fogtisztítás fontos eleme lehet a szájvíz vagy szájöblítő használata is. Ezek fertőtlenítő hatású, illóolajat tartalmazó, ún. kémiai tisztítóeszközök, amelyek meggátolják a plakk-baktérimok elszaporodását, segítenek a fogfelszín alapos tisztításában. A mechanikus eszközökkel kombinálva – semmiképp sem azok elhagyásával – eredményesen előzhetjük meg a különböző fogászati betegségek kialakulását.