Ha ma borult, esős időt tapasztal, üljön át egy másik autóba!
„Segítünk! Ne hagyja el a gépjárművét! Ha elfogy az üzemanyaga, üljön át másik gépjárműbe! Belügyminisztérium” Tíz éve, 2013. március 15-én érkezett meg a magyarok telefonjára ez az üzenet függetlenül attól, hogy érintettek voltak-e, vagy egyáltalán volt-e a nevükön gépjármű. Aznap ugyanis több ezer ember rekedt a hatalmas havazás miatt járhatatlanná vált autópályákon, amelyeket elmulasztott lezárni a Katasztrófavédelem, miközben a tájékoztatás sem volt elégséges a várható útviszonyokról. Az autópálya korlátját idővel több helyen átvágták, hogy az autósok vissza tudjanak fordulni, de így is rengetegen éjszakáztak az autóikban. Vagy más autójában, ha volt valaki, aki komolyan vette a hatalmas segítséget, amivel a kormány szolgált.
Aznapi percről percre közvetítésünk itt olvasható vissza. Borítóképünkön az látható, hogy a Honvédség 25. Klapka György Lövészdandára éjszaka is dolgozott az útviszonyok helyreállításán.
Tíz évvel később, 2023. nemzeti ünnepén sem lesz ragyogó időjárás, de az akkorinál jóval kevésbé várható szélsőséges idő.
Délig túlnyomóan borult lesz az ég, majd nyugat felől lassan csökkenni kezd a felhőzet, és a Nyugat-Dunántúlon pár órára kisüthet a nap. Az összefüggő csapadékzóna eközben tovább araszol kelet felé – írja az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése.
A Dunától keletre sokfelé várható eső, a magasabban fekvő csúcsokon már délelőtt, Borsod alacsonyabb részein és a Tiszántúlon késő délutántól válthat havas esőbe, havazásba a csapadék, de megmaradó hó síkvidéken nem lesz.
Az északnyugati, északi szelet erős, főként a Dunántúlon és északkeleten viharos lökések kísérhetik. A délutáni órákban 3 és 8 fok között alakul a hőmérséklet, de északnyugaton ennél egy-két fokkal magasabb értéket is mérhetünk. Késő este 1, 5 fok várható.
Mindenesetre aki részt tervez venni valamelyik ünnepi megemlékezésen vagy politikai rendezvényen, nem árt, ha visz magával esernyőt.
Az MTI emlékeztet arra is: a magyar forradalom kirobbanásakor, 175 éve, 1848 márciusának idusa a hónap legcsapadékosabb napja volt: Budán egész nap borult volt az idő, és kitartóan, többnyire gyenge, időszakosan mérsékelt intenzitással eshetett az eső. A levéltári dokumentumok röviden utalnak az 1848. március 15-i budapesti időjárásra, gróf Széchenyi István tréfásan „esernyőforradalomnak” is nevezte az eseményt.
Az Időjárás című folyóirat 1948-as január-márciusi kiadásából származó táblázat szerint – amely az 1848. március 15-én rögzített meteorológiai adatokat tartalmazza – a hőmérséklet reggel 5 órakor 5,5 Celsius-fok volt, 11 órára 9 fokra emelkedett, majd este 9 órára 6,4 fokra süllyedt.