Budapest
2024 november 15., péntek
image

Ha kell, melegít, ha kell, hűt a ruha – és ehhez csak napenergiát használ

Vannak olyan szélsőséges körülmények – például sarkvidékek, sivatagok, űr –, amelyek között nagy szükség van arra, hogy a ruházat hűtsön vagy melegítsen. Hőszabályozó ruhák ma is léteznek, és ezek kétféle elven működnek. A passzív rendszerek nem igényelnek külső energiát, de jellemzően csak egyirányú hőmérséklet-szabályozást kínálnak. Az aktív rendszerek viszont gyors váltást tesznek lehetővé, de ehhez gyakran jelentős teljesítményre és terjedelmes felszerelésre van szükségük, ami korlátozza a gyakorlatiasságukat.

Ezért is figyelemre méltó a Nankai Egyetem kutatóinak újdonsága, egy napenergiával egész nap működő, kétirányú hőszabályozó ruházati rendszer. Egyesíti a szerves anyagokból készült napelemtípust és egy speciális berendezést, amely szükség szerint melegít vagy hűt. A hagyományos ruházattal ellentétben ennek a szövetnek az a célja, hogy egy egész napos, önműködő hőszabályozó rendszert hozzon létre, amely lehetővé teszi, hogy a viselők kényelmesen érezzék magukat anélkül, hogy ruhát kellene váltaniuk.

Korábbi fejlesztésekre építve a kutatók mikroszál-alapú metaszövetet fejlesztettek ki, amelyik zökkenőmentesen integrálódik a hagyományos ruházati anyagokba. A ruhák felhasználhatják a napenergiát, és szükség szerint felmelegíthetnek vagy hűthetnek. Kizárólag a napfényből nyerik az energiát, így nincs szükség külső áramforrásokra. A ruha 36 Celsius-fok körül tartja az őt viselő ember testhőmérsékletét, még ha a környezeti hőmérséklet 12,5–37,6 fok között ingadozik. A kutatók szerint a rendkívül hatékony eszköz 24 órán át tartó hőmérséklet-szabályozást tesz lehetővé 12 órányi napfény bevitele mellett.

A technológiai következmények messzemenőek, hiszen fokozzák az egyének kényelmét és biztonságát különféle környezeti feltételek mellett. Ennek a viselhető hőszabályozó platformnak egyszerű a felépítése, kompakt a kialakítása, nagy a hatékonysága és erős az alkalmazkodó képessége – írják a kutatók a Science folyóiratban. Komoly lépést jelent a ruházati tervezés és alkalmazás terén a fenntarthatóbb és energiahatékonyabb jövő felé.