Ha egészséges a hüvelyflórád, elkerül a hólyaghurut
Sajnálatos módon sokhelyütt még mindig gyerekcipőben jár a szexuális felvilágosítás és ennek kapcsán a nemi szervek működésének megismerése, így sok kislány érik úgy nővé, hogy alapvető dolgokkal sincs tisztában. Az egyik ilyen sarkalatos pont a személyenként eltérő, egyéni hüvelyflóra, amelyet óvni, ápolni kell.
Rossz szokások
„Még fiatalabb koromban hallottam egy irrigátorról, amelyről azt ígérték, hogy minden női bajt megelőz azzal, hogy steril környezetet teremt a hüvelyben. Elhittem, és egész sokáig használtam úgy, hogy nem éreztem ennek kárát. Ami mégis feltűnt, hogy gyakran voltak felfázásos tüneteim. Akkor rákérdeztem a nőgyógyászomnál, hogy mi lehet ennek az oka. Így derült fény arra, hogy minden egészséges védőréteget elpusztítottam belül, amivel jelentős károkat okoztam magamnak tudattalanul” – meséli Helga, aki több évvel az eset után már teljesen jól van, de azóta is kötelességének érzi, hogy úton-útfélen felhívja a figyelmet arra a tévhitre, miszerint pusztán ettől függene az intim higiénia.
Az egészséges nők hüvelyflórájában rengeteg mikroorganizmus, baktérium és gomba él – köztük nagy számban találhatók az úgynevezett Lactobacillusok. Ezek olyan tejsavtermelő baktériumok, amelyek anyagcseréjüknek köszönhetően savas környezetet biztosítanak a hüvelyben, ilyen körülmények között a kórokozók nem képesek szaporodni, ezáltal betegséget sem tudnak okozni. Ha azonban a védő hatású tejsavbaktériumok létszáma valami miatt lecsökken, vagy felesleges irrigálással „kimossuk” őket, a hüvely pH-ja lúgos irányba tolódik, ez pedig teret biztosít a fertőzéseknek.
Leggyakrabban az antibiotikumok ritkítják meg erőteljesen a hüvelyflórában található Lactobacillusokat, de a szexuális úton terjedő fertőzések esetén is felborulhat az intimflóra egyensúlya. Árthatnak a fogamzásgátlók, a különböző kemikáliák, például az öblítőszerek vagy az illatos intim lemosók, de károsíthatják az egészséges savas pH-t az illatosított betétek, tamponok, az intim törlőkendők használata vagy a nem megfelelő toaletthigiénia is.
Ha a hüvelyflóra egyensúlya felborul, az egyre szaporodó kórokozók szinte „nyitott kapukat” döngetnek. A húgycsövön feljutva gyulladást okozhatnak a húgyhólyagban. Azaz a hólyaghurutot, vagy más néven a felfázást szinte mindig bakteriális fertőzés okozza. A hüvelyfertőzések és a hólyaghurutok jelentős százalékáért az E. coli nevű bélbaktérium felelős, amely a közeli végbélnyílástól vándorol át, és általában a hüvely meggyengült védelme miatt képes a húgycsövön át a hólyagba feljutni és ott elszaporodni.
Intimsegély
Így, ha bármilyen helyi panaszt érzékelünk (a szokásosnál bővebb, híg folyás vagy sürgető, gyakori, fájdalmas vizelés), gyakran a hüvelyflóra egyensúlyának felborulása áll a háttérben, magyarán a hüvelyben túlerőbe kerültek a fertőzést okozó baktériumok a jótékony Lactobacillusokkal szemben, és a kórokozók már eljutottak a húgyhólyagba is. Ilyenkor minél előbb lépni kell.
Az alábbi könnyen megfogadható trükkökkel kivédhetjük a hólyaghurutot:
Soha ne irrigáljunk orvosi utasítás nélkül, ugyanis ezzel a „jó” bacilusokat is kimoshatjuk a hüvelyből, a „rosszak” viszont bekéredzkedhetnek. Ez olyan, mintha a „fürdővízzel a gyereket is kiöntenénk”.
„Hallottam, hogy régen, nagyanyáink idejében joghurtot használtak helyi kezelésre az intimflóra visszaállítására, de most már inkább az orvosomra hallgatok. Azonnal abbahagytam a hüvelyöblítéseket, és tejsavalapú készítményt kezdtem el használni, amire rásegített a szervezet páratlan öngyógyító képessége, így pár hónap múlva teljesen rendbe jöttem” – mondja ki a végszót Helga a történetéhez. A felfázásnak se híre, se hamva.