Budapest
2024 november 25., hétfő
image

Gyönyörű fotók készültek a környezeti károkat okozó lítiumbányákról

Az elmúlt években egyértelművé vált, hogy az elektromos autók jelenthetik a közlekedés forradalmát, egyúttal pedig annak kizöldítését. Ehhez – pontosabban az akkumulátorhoz – viszont lítium kell, amiből a Föld tartalékai végesek. Chile északi részén van az egyik legnagyobb mező a Földön, így az elmúlt években oda koncentrálódott a kitermelés.

Tom Hegen fotós nemrég a chilei bányánál járt, hogy megörökítse azt, miként hat a kitermelés a környezetre – számolt be róla az Euronews. Hegen az Argentína, Bolívia és Chile földrajzi határainál fekvő, Triangle nevű helyen készített képeket.

A lítium kibányászásához a szakembereknek először lyukakat kell fúrniuk a talajba, majd sós oldat formájában kiszivattyúzni onnan az értékes fémet. Ezt aztán a mesterségesen létrehozott tavak vizébe töltik, amiket aztán hagynak elpárologni. Hegen az Atacama felett repülve örökítette meg a fenti képeken is látható látványt.

A különböző élénk színek azt mutatják, hogy a lítium épp milyen koncentrációban van jelen a mesterséges tóban. A sóoldat rózsaszínesnek tűnik, ami aztán türkizzé változik, végül pedig élénksárga lesz. Ekkor tartalmazza a tó a legmagasabb koncentrációban a lítiumot.

Bár a lítiummal valóban kevesebb szén-dioxid kerül a levegőbe az autózás során, a kitermelés folyamata nem környezetbarát. Egyetlen tonna lítium kibányászásához kétmillió liter vízre van szükség. Ez a chilei területen, ahol egyébként is nagyon kevés a víz, különösen komoly problémát jelent. Arról nem is beszélve, hogy a hátramaradó lítium szennyezi azokat a forrásokat, amelyekhez a helyiek hozzáférnek.