Gyógyszerhiányt és komoly árnövekedést is okozhat a gyógyszergyárak extraprofitadója
Ahogy arról mi is beszámoltunk, meglehetősen kellemetlen „karácsonyi ajándékot” kaptak a kormánytól a gyógyszergyárak: december 23-án este jelent meg az a december 24-étől már hatályos rendelet, amelyben a kormány az extraprofitadóról szóló rendeletet módosítja úgy, hogy a gyógyszergyártókra kivet egy árbevétel-arányos különadót is. Ez alapján a gyógyszergyáraknak a nettó árbevétel után plusz adót kell fizetniük a rezsivédelmi alapba: 50 milliárd forintos árbevétel alatt 1, 50-150 milliárd forint között 3, afelett pedig 8 százalékot.
Az egyik legnagyobb hazai gyógyszergyárnak, a Richter Gedeonnak ez már ebben az évben 28 milliárd forint plusz kiadást jelent, hiszen a rendelet már erre az évre is érvényes – mondta el a cég kommunikációs igazgatója az RTL Klub Híradójában.
Az igazgató kifejtette: ők főképp alacsony árfekvésű, államilag támogatott gyógyszereket gyártanak, de ezek árán nem tudnak változtatni, mivel azt a törvények 2006 óta nem teszik lehetővé, hiába emelkednek a cég költségei.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója, Molnár László a Híradónak azt mondta:
a különadó bevezetését végül a fogyasztók fogják megfizetni,
mert a gyáraknak muszáj lesz emelniük a nem vényköteles termékek árait.
Molnár hozzátette:
az intézkedés miatt hiány is lehet gyógyszerekből,
és a gyógyszergyáraknak így lehet, hogy majd nem éri meg Magyarországon gyártatni a termékeiket, vagy nem fogják ide is elhozni az új termékeiket.
A Híradóban az is elhangzott: a mostani intézkedés hatása 2-3 év múlva lesz igazán érezhető, hiszen emiatt nem fog elég pénz jutni azokra a fejlesztésekre, amelyeket a gyártók eddig a kormány által elvont összegekből tudtak finanszírozni.
A Híradó megkereste a kormányt is azzal a kérdéssel, milyen hatásokat várnak az intézkedéstől, de nem kaptak választ.