Gyakoribb lehet a családokban a hosszú Covid, és nem tudni, miért
Meglepő felfedezést tettek nemrég a német Freiburgi Egyetem kutatói. 341 családban összesen 1267 gyermeket és felnőttet vizsgálva arra jutottak, hogy ha valaki a családból hosszú Covidtól szenved, akkor jó eséllyel a vele egy háztartásban élő másik családtagja is hosszú Covidtól fog szenvedni.
Az EBioMedicine hasábjain megjelent publikáció szerint minden vizsgált családban volt legalább egy olyan ember, aki a vizsgálat megkezdése előtt 11-12 hónappal enyhe tünetekkel, vagy tünetmentesen esett át egy koronavírus-fertőzésen. A kutatók azt találták, hogy szinte minden családban előfordult az, hogy ha valaki hosszú Covidtól szenvedett, akkor egy másik családtagjai is hasonló tüneteket produkált.
A kutatók szerint az eredménynek több magyarázata is lehet. Egyrészről a genetika hajlamosítja a szülőket és a gyerekeket is arra, hogy a fertőzést követően elhúzódó tüneteik legyenek. Másrészről a szülők saját tüneteinek észlelése befolyásolhatja a gyerekek tüneteinek észlelését.
17 millió európai szenvedett a long-CovidtólEgy új tanulmány szerint a nőknél kétszer akkora a szindróma megjelenésének valószínűsége, mint a férfiaknál.
Korábban más tanulmányok azzal magyarázták a jelenséget, hogy a különböző variánsok hatással lehetnek a hosszú Covid súlyosságára. Mivel egy családon belül pedig többnyire ugyanaz a variáns fertőz, így gyakoribbak lehetnek az ilyen tünetek is.
A becslések szerint a fertőzöttek akár 12 százalékának is lehetnek tünetei 12 héttel azután, hogy a fertőzés első tünetei megjelentek.