Gulyás: Magyarország az extraprofitadókból fizet az orosz gázért
„Ha bővíteni akarjuk a mozgásterünket, akkor a leghatékonyabb politikai eszköz ma ez” – jelentette ki a kormányinfón Gulyás Gergely, amikor a hvg.hu arról kérdezte, figyelembe fogja-e bárki venni a nemzeti konzultáció eredményét, mivel ennek közjogi vonatkozása, vagy kötelező érvényű következménye egyáltalán nincs.
Kollégánk arra szeretett volna választ kapni, hogy míg tavasszal a 2024-es Európai Parlamenti és az önkormányzati választások összevonását a kormány azzal indokolta, hogy ezzel hétmilliárd forint körüli összeg spórolható meg, akkor miért költ most el nagyjából ugyanennyit egy konzultációra.
Gulyás szerint azonban ez a körte és alma összehasonlításának tipikus esete: szerinte itt most energetikai szankciókról van szó, Magyarországnak pedig naponta több mint hatmilliárd forintjába kerülnének az energetikai szankciók, ha bevezetnék őket.
Az EP-, illetve az önkormányzati választások összevonásáról azt mondta: az ellenzék részéről a tavaszi döntés idején sem hallottak nagy tiltakozást, mivel így olcsóbb és rövidebb lesz a kampány is. (Az viszont tény, hogy nagyon összezavarhatja a kampányukat, hiszen az EP-választáson önállóan, az önkormányzatin koordináltan indultak volna a pártok az eddigi elképzelések szerint.)
Szerettünk volna arra is választ kapni, hogy Orbán Viktor és a magyar kormány miért szavazott Magyarországot is érintő szankciókról anélkül, hogy ezekről nemzeti konzultáción kérdezte volna meg az embereket, azonban Gulyás szerint az első négy szankciós csomag más tészta, hiszen akkor még nem volt szó az energetikai szektort is érintő szankciókról.
Kiemelte: a gázszankciót Magyarország nem hajlandó megszavazni, a kőolajat érintő szankció alól pedig Magyarország felmentést kapott.
Miután a kormány folyamatosan azzal érvel, hogy a szankciókból Oroszország profitál, hiszen sokszoros áron adja el az energiahordozókat, megkérdeztük, mennyit fizet Magyarország Oroszországnak.
Gulyás szerint „arányos” a Magyarország által fizetett rész, amit – ha nem lennének szerinte a nyár elején kivetett extraprofitadók –, akkor nem tudna finanszírozni az ország. Azt mondta, a Magyarország által fizetett összeg a kétezer milliárd forintot súrolja.