Budapest
2024 november 15., péntek
image

Ghislaine Maxwell egy szörnyet etetett, és aki ezt teszi, az maga is szörnyeteg

„Azt tanítják, hogy a szexuális ragadozók sikátorokban megbúvó öregemberek. Arról nem esik szó, hogy egy barát, egy magas státuszú ember vagy egy nő is lehet ragadozó” – hangzik el Maiken Baird és Lisa Bryant Hatalom és perverzió: A Ghislaine Maxwell-sztori című dokumentumfilmjének előzetesében egy szexuális zaklatást elszenvedett áldozat szájából.

Ghislaine Maxwell, aki a 90-es évektől kezdődően több mint egy évtizeden át hajtott fel kiskorú lányokat és fiatal nőket egykori partnerének, Jeffrey Epsteinnek és ismeretségi körének, vélhetően azért is tudott olyan sikeres lenni, mert nem illik rá igazán az átlagos női bántalmazók profilja. Az Oxfordban tanult, magasan képzett és kifinomult nő könnyedén meg tudta nyerni mások bizalmát, a jó családi háttere pedig még inkább hozzájárult ahhoz, hogy el tudja terelni magáról a gyanút.

A gazdag sajtómágnás, Robert Maxwell lányaként már az Epsteinnel való megismerkedése előtt is széles kapcsolati hálóval rendelkező Ghislaine bejáratos volt a legelitebb társaságokba. A Netflixen bemutatott dokumentumfilmben az egykori barátai és ismerősei megnyerő, rendkívül jó humorú nőként jellemzik Maxwellt, aki mintha csak egy Bond-filmből lépett volna elő. Titokzatos aura lengte körül, sosem lehetett tudni, éppen milyen trópusi helyszínről repült oda egy-egy bulira. Előszeretettel flörtölt a férfiakkal, és más nőket is arra buzdított, hogy tegyenek ugyanígy, bár a film tanúsága szerint a dolog nem mindig állt meg ennyinél. Az egyik ilyen parti alkalmával állítólag a házigazda Maxwell bekötötte a férfiak szemét, és arra utasította őket, hogy a mellük fogdosásával azonosítsák be a jelenlévő, félmeztelenre vetkőztetett női vendégeket. Ezzel pedig gyakorlatilag szentesítette a zaklatást.

Egyes vélekedések szerint az imádott apja hatása volt, hogy Ghislaine Maxwell nem tartotta sokra a nőket. Robert Maxwellről úgy hírlett, hogy rendszeresen csalta a feleségét, a gyerekeit pedig kiskorukban nadrágszíjjal verte, ha nem teljesítettek jól, amikor még a vasárnapi ebéd közben is vizsgáztatta őket. Az egyebek mellett a brit Daily Mirrort és az amerikai New York Daily Newst is magáénak tudó egykori parlamenti képviselő váratlan halálának okáról a mai napig csak találgatni lehet. A férfi holttestét 1991-ben az Atlanti-óceánban találták meg a Kanári-szigetek közelében. Volt, aki szerint leesett a Lady Ghislaine nevű jachtja fedélzetéről, mások szerint öngyilkos lett, miután egyre nagyobb hiteleket halmozott fel, és mint utóbb kiderült, elsikkasztotta a sajtóbirodalmában dolgozó alkalmazottak nyugdíjalapját.

Nagyjából ebben az időben, a 80-as évek végén vagy a 90-es évek elején ismerkedett meg Ghislaine Maxwell a nála kilenc évvel idősebb Jeffrey Epsteinnel, akivel az ismerősök beszámolója szerint kölcsönösen előnyös kapcsolatot alakított ki. A brit királyi családba is bejáratos Maxwell bevezette Epsteint az arisztokrata társaságokba – bemutatta neki többek közt a régi oxfordi jóbarátját, András herceget is –, Epstein pedig anyagi biztonságot nyújtott cserébe. A megismerkedésüket követő időszakban állítólag romantikus, később már csak baráti viszony volt kettejük közt, de Maxwell titkárnői, gondnoki és háziasszonyi szerepet is betöltött Epstein mellett az évek során.

A 90-es években elkezdtek terjedni a pletykák, hogy Ghislaine puccos New York-i magániskolák diákjaival barátkozik, hogy aztán bemutassa őket Epsteinnek, akiről már akkoriban az a hír járta, hogy a fiatal, sőt akár kiskorú lányokhoz vonzódik. Maxwellnek ebben az időben még voltak olyan ambíciói, hogy a férfi feleségül veszi, legalábbis egy író állítása szerint, akit ezzel a nem titkolt céllal kért fel, hogy könyvet írjon róla. Christina Oxenberg ma is jól emlékszik, hogy a jelenleg börtönben ülő Maxwell arra panaszkodott neki, hogy egyedül nem bírja kielégíteni Epsteint, ezért folyton az utcákat járja, és általa „senkiknek és söpredéknek” titulált lányokat keres, akik pár száz dollárért hajlandók megmasszírozni a férfit.

A masszázs egyébként több áldozat beszámolójában is visszaköszön. Maxwell gondosan, mint egy „idősebb nővér”, okította a lányokat és fiatal nőket arra, hogy mit és hogyan szeret Epstein. Előfordult, hogy maga is részt vett a masszírozásban, majd az azt követő szexuális aktusban, de olyasmire is volt példa, hogy egy másik szobában tartózkodott, és utólag kérdezte ki az áldozatot. „Ghislaine élvezte ezt az egészet. Hatalmat gyakorolt. És tudta, hogy nagyhatalmú embereket elégít ki. Fontosnak érezte magát” – jegyzi meg egy álnéven nyilatkozó masszőr, akinek nemcsak Epsteint, hanem cégvezetőket, ismert nagy márkák alapítóit és politikusokat is szexmasszázsban kellett részesítenie Maxwellék utasítására. A nő, mint mondja, utólag visszatekintve nem is Epsteint, hanem Maxwellt látja a fő bűnösnek, mivel az ő irányításával zajlott a nők szexuális kizsákmányolása. Egy másik áldozatot, egy felső kategóriás ruhaüzletben dolgozó eladót három éven keresztül zaklatott a páros, gyakorlatilag már játékot űztek abból, hogy megtalálják őt, bárhová is menekült előlük. Ghislaine ez idő alatt hol a legjobb barátjaként, hol az ellenségeként bánt vele, kénye-kedve szerint manipulálta és használta fel a saját céljaira.

A jó összeköttetésekkel rendelkező Maxwell és Epstein könnyedén vissza tudott élni a pozíciójával. Sok lányt és nőt sikerült karrierígéretekkel behálózniuk, akik aztán a befolyásos emberek megtorlásától félve nem merték otthagyni őket. A filmben megszólaló pszichoterapeuta, Randee Kogan, aki Maxwell és Epstein több áldozatát is kezelte az évek során, a páciensei beszámolói és a sajtóhírek alapján úgy véli, hogy Ghislaine Maxwell egy tipikus pszichopata személyiségjegyeit mutatja: manipulatív, zaklató és megtévesztő. Emellett nárcisztikus ember is, aki mindenáron hatalmat akar, és azt hiszi, bármit megtehet bárkivel. Az áldozatokat képviselő egyik ügyvéd, Brad Edwards becslése szerint Epstein mintegy ötszáz nőt zaklathatott, egyedül azonban nem lett volna esélye ilyen rengeteget becserkészni közülük. Mint mondja, Ghislaine Maxwell „egy szörnyet etetett. Aki pedig ezt teszi, maga is szörnyeteg.”

Jeffrey Epstein tevékenysége a 2000-es években kezdett feltűnni a rendőröknek, amikor kitudódott, hogy kerítői hálózatot hozott létre egy floridai középiskolában. A milliárdost akkor mindössze egy év börtönre ítélték, Ghislaine Maxwell ellen viszont annak ellenére nem indítottak eljárást, hogy a neve szerepelt a nyomozati anyagokban. Maxwellnek ekkoriban már nem volt szüksége arra, hogy „terepre menjen”. Más nőket szervezett be, hogy becserkésszék az áldozatokat.

Ghislaine Maxwell esetében egy András herceghez köthető ügy jelentette a fordulópontot. A yorki herceget Virginia Giuffre perelte be szexuális zaklatásért, és ő volt az első, aki 2011-ben nyilvánosan megnevezte Maxwellt mint Epstein bűntársát. Ghislaine Maxwell ezek után mindent megtett, hogy helyrehozza a megtépázott hírnevét, és be is jött a számítása. Alapítványt hozott létre az óceánok védelmében, amelynek a képviseletében TED konferenciákon és az ENSZ-ben is felszólalt, ezzel pedig sikeresen elérte, hogy ne Epsteinnel kapcsolják össze a nevét, és továbbra is tagja maradhasson az elit köröknek.

Jeffrey Epsteint 2019-ben emberkereskedelem és szexuális visszaélések vádjával ismét letartóztatták, a milliárdos azonban nem sokkal később a börtöncellájában végzett magával. Az áldozatok így már csak Maxwell felelősségre vonásától remélhették, hogy végre igazságot szolgáltatnak nekik. A New Hampshire-ben bujkáló Maxwellt végül 2020 júliusában tartóztatták le, idén júniusban pedig 20 év börtönre ítélték, többek között kiskorú szexuális célú emberkereskedelmének vádja miatt. Az ügyvédei azzal próbálták mentegetni, hogy a gyerekkorában elszenvedett bántalmazás miatt sebezhető volt, Epstein pedig kihasználta ezt, az áldozatokat pedig igyekeztek pénzhajhásznak beállítani, hitelteleníteni és lejáratni. A brit újságok címlapjaiból válogatott kép egy londoni üzletben 2021. december 30-án, azután, hogy az esküdtszék New Yorkban bűnösnek találta Ghislaine Maxwellt © AFP / TOLGA AKMEN

Az ítélethirdetést követően Ghislaine Maxwell fellebbezett a döntés ellen, sokan azonban nem tartották elég súlyosnak a húszéves börtönbüntetést, amit kiróttak rá. Azt is többen nehezményezték, hogy a pedofilhálózat többi tagját nem vonták felelősségre, mivel Maxwell nem vallott ellenük, pedig ezzel akár a jelenlegi ítéleténél kedvezőbb vádalkut is kiharcolhatott volna magának.

A Hatalom és perverzió: A Ghislaine Maxwell-sztori megtekinthető a Netflixen.