G7: Már a tűzijáték-döntés előtt kirúgással fenyegették a meteorológusokat, ha nem adnak pontos előrejelzést augusztus 20-ra
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) kormányintézményként működik, dolgozói kormánytisztviselők, akiket a G7 információi szerint a hétfői kirúgások után határozottan eltiltottak bármiféle sajtónyilatkozattól. A portálnak azonban több, az intézményhez közel álló és vagy korábban, vagy jelenleg is ott dolgozó meteorológussal sikerült beszélnie, akik név nélkül összerakták nekik, hogy milyen körülmények között kellett dolgozniuk augusztus 20-a előtt az OMSZ munkatársainak.
„A politikai nyomásgyakorlás konkrétan azt jelentette, hogy már augusztus 19-én állásvesztéssel fenyegették az intézmény vezetőit, ha nem adnak szinte percre pontos vihar-előrejelzést – mesélte egy jelenleg is az OMSZ-ben dolgozó forrás – A Mandoki-koncertet végül el is kapta a zivatar, amit az OMSZ sikeresen előre jelzett, majd pedig az operatív törzs learatta a babérokat. Másnap aztán, amikor a prognosztizáció ellenére nem jött a vihar, az egészet rátolták az OMSZ-re. Mindenkiben volt megfelelési kényszer, de most leginkább nagy összetartozás-érzést és szolidaritást tapasztalok a kollégák között”.
A G7 információi szerint a társintézményekkel és az operatív törzzsel az OMSZ az idei tűzijáték előtt is több csatornán folyamatos kapcsolatban állt, félóránként küldték a friss előrejelzéseket, az OMSZ kapcsolattartója pedig az operatív törzs ülésein is ott volt, hogy segítsen nekik értelmezni a valószínűségi előrejelzéseket. Azonban a hektikus időjárás miatt nagy volt a bizonytalanság,
az OMSZ pedig emiatt már pénteken javasolta az operatív törzsnek, hogy a szombat délre tervezett döntést a tűzijáték megtartásáról, vagy lefújásáról halasszák el néhány órával.
A nehézség az volt, hogy hosszú időre előre szinte lehetetlen pontos előrejelzést adni, az OMSZ-nek pedig szombaton kilenc órával előre kellett volna ezt megtennie.
„A napközbeni adatok alapján készült előrejelzések mind azt mutatták, hogy nagyon csúnya idő lesz, ezekből annál jobbat nem lehetett volna kifőzni, az OMSZ teljesen a protokoll szerint járt el. Abból, amit tudtak, egy tök racionális döntés született, sőt, az operatív törzs is racionális döntést hozott a meglévő információk alapján a halasztásról. És vajon ki merte volna azt mondani a 2006-os tragédia után, hogy, á, talán megússzuk, vállaljuk be a kockázatot?” – tette fel a költői kérdést a G7-nek az egyik OMSZ-es meteorológus.
(Címlapképünk illusztráció.)