Függőleges erdőkkel dobnák fel a dubaji felhőkarcolókat
Stílszerűen az Egyiptomban zajló ENSZ-klímacsúcson mutatták be azt a Dubajba szánt zöld toronyház-párost, amelynek homlokzatára több ezer fát tervezett a Stefano Boeri Architetti olasz tervezőiroda. Az olasz csapat saját, Milánóban már megvalósult hasonló függőleges erdővel ellátott épületeinek – a Bosco Verticale – ötletét ültette át a Perzsa-öböl partjára, az Impact One fenntartható befektetési kezdeményezés megbízásából – derül ki a Dezeen beszámolójából.
Az építészstúdió szerint a cél, hogy a városi erdők előnyeit – a por megkötése, a kellemes mikroklíma, és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése – egyesítsék a száraz éghajlatú területeken szükséges vízkezelési technológiával, és a megújuló forrásokból származó energia optimális felhasználásával. A látványterveket Facebook-oldalukon is közzétették:
Ennek megfelelően a Dubaiba álmodott két – 190 és 150 méter magas – épület homlokzatán összesen 2640 fa és 27 600 bokor kapna helyet, belsejükben pedig hidropóniás üvegházak működnének. A növények vízellátását az napelemek által termelt energiával működtetett sótalanító berendezéssel és a szürkevíz hasznosításával biztosítanák.
A milánói Függőleges Erdőt 2014-ben adták át, és jelenleg is üzemel, sőt a TimeOut februári beszámolója szerint akár az Airbnb-n is ki lehet(ett) bérelni egy lakás benne, akkor egy éjszakáért 250 dollárt (100 000 forint) kértek érte. Jelenleg azonban két évre előre nincs szabad időpont.