Főszereplője szerint a Trónok-harca képi világát idézi az Aranybulla-sorozat
A Kriskó László rendezésében, Rákay Philip produceri munkájával megvalósult sorozat első epizódját karácsony első napján adta a Duna Tv, de mér erősen megosztotta a nézőket, a „nézhetetlentől” a „kiváló alkotásig” terjed a véleményspektrum a közösségi oldalakon.
A történetből két változatot láthatunk majd: egy kimondottan edukációs szándékkal készült dramatizált dokumentum-sorozatot, és egy egész estés nagyjátékfilmet. Előbbi került most adásba, utóbbi jövő áprilisra készül majd el.
A dokumentumsorozatban amellett, hogy egy narrátor mondja fel történelemkönyv-szerűen az eseményeket, illetve különböző szakértők magyarázzák az eseményeket, gyakran játékfilmes jelenetekkel színesítik a száraz „töriórát”. E jelenetek fognak feltűnni majd a nagyjátékfilmben is, ott nyilván kihagyva az edukációs eszközöket.
Ezt még nem tudhatjuk, de az András királyt játszó Veréb Tamás nyilatkozatát már megítélhetjük, hiszen a játékfilmes jelenetek képi világát már láthatták a tévénézők.
Veréb nemrég azt nyilatkozta a hirado.hu-nak, hogy annak „a képi világa túlzás nélkül felveszi a versenyt a tömegek által rajongott Trónok harcával”.
Aki szeretne ebben állást foglalni, de nem látta az első részt, ma este nyolckor megtekintheti a második epizódot.
A film (és annak dramatizált dokumentum-változata) 40-50 évet ölel fel III. Béla halálától (1196) a muhi csatáig (1241).
A film költségvetése egymilliárd forint fölött lesz. Tavaly januárban a Filmintézet négymillió forinttal támogatta a forgatókönyv-fejlesztési pályázatot, amelyben forgatókönyvíróként Kis-Szabó Márk és Rákay Philip szerepelt, utóbbi producerként is feltűnik a projektben. Nem sokkal később a Nemzeti Filmintézet bejelentette, hogy 600 millió forintos gyártási támogatást ad a műre.A szereposztás szerint az idősebb II. Andrást Trill Zsolt, a fiatal királyt Veréb Tamás, Gertrúdot Törőcsik Franciska, János érseket Rátóti Zoltán alakítja. A teuton lovagok vezére Fenyő Iván, az öreg keresztes László Zsolt lesz. Az operatőr Csincsi Zoltán, a film producerei Rákay Philip mellett, Csincsi Zoltán, Hábermann Jenő és Kriskó László.