Budapest
2024 november 12., kedd
image

Fontban is milliárdos bevételt jelent Károlynak és Vilmosnak a brit korona két birtoka

Ahogy közeledik az angol király koronázásának dátuma, úgy erősödik fel újra a vita az Egyesült Királyságban arról, miért a királyi ház kapja a Cornwall és a Lancaster hercegség profitját. A két királyi birtok nemcsak mezőgazdasági vállalkozás, de luxusingatlanok tulajdonosa is, sőt szép nagy portfóliója van gyümölcsöző befektetésekből. Mindez olyan sok pénzt hoz, hogy 1981-ben, Károly esküvője alkalmából bevallották: “a walesi herceg jövedelmei messze meghaladják a szükségleteit”.

1,2 milliárd fonthoz jutott a nemrég elhunyt II. Erzsébet királynő és fia, a koronázás előtt álló III. Károly azzal, hogy a Cornwall és Lancaster hercegség az elmúlt hetven évben jó üzleti eredményeket produkált, miközben sokáig nem fizetett adót Nagy Britanniában. A Lancaster hercegség földbirtoka tekintélyes: több mint 18 ezer hektár, de eltörpül a Cornwall hercegség mögött, amely több mint 52 ezer hektár.

Érdekes különbség, hogy a Lancaster hercegséget automatikusan az örökli, aki a trónon ül, de az értékesebb, Cornwall hercegség csakis akkor jár a trónörökösnek, ha az férfi. 2013-ban a brit uralkodóház eltörölte a nemi megkülönböztetést, amely évszázadokon át érvényben volt, de a Cornwall hercegség kimaradt ebből a reformból. Nagy gond persze nincsen, hiszen a koronázás előtt álló uralkodó örököse Vilmos herceg, ezért a Cornwall hercegség tulajdonjoga egy percig sem volt kérdéses.

Amint trónra lépett III. Károly, aki addig a Cornwall hercegség ura volt, Vilmos walesi herceg automatikusan megörökölte a hatalmas birtokot, amelynek az értékét egymilliárd fontra becsülik. Így Vilmos herceg fontmilliárdos lett, és évente legkevesebb 20 millió fontra számíthat a Cornwall hercegségből.

A brit parlamentben évtizedek óta vita folyik arról, hogy kit illet meg ez a jövedelem, amely különböző adókedvezményeket élvez. A régi törvények még teljes adómentességet garantáltak Őfelségének illetve a walesi hercegnek, de a közvélemény nyomására engednie kellett a monarchiának.

A királyi család ragaszkodik ahhoz, hogy ez teljes mértékben magántulajdon, amelyet teljesen elkülönítve kezelnek attól az ingyenes juttatástól, melyet a brit kormány ad Őfelsége családjának a hivatalos kötelezettségek teljesítésének fejében. Tavaly 86 millió fontot kapott ezen a címen a királyi család.

A hercegségek jövedelmének felét közcélra költik - közölte Károly még walesi herceg korában. Részleteket viszont sosem tesznek közzé. A londoni Guardian, amely most számokkal is szolgált, természetesen megkérdezte a Buckingham palota sajtószolgálatát is, hogy nyilatkozzanak a két hercegség jövedelméről, illetve arról, hogy mire is költik a jelentős összegeket, de csak azt a választ kapták, hogy a királyi család nem kíván erről nyilatkozni, a Guardian által közölt számok pedig “tiszta spekulációk”.

Nem véletlen, hogy a királyi ház nem akar nyilatkozni arról, mire is költötték a két hercegség jövedelmét, mert vannak olyan kiadások, amelyeket szégyellniük kell. Ilyen például az a 9 millió font, amelyet II. Erzsébet királynő fizetett ki a Lancaster hercegség pénzéből annak érdekében, hogy elsimítsa kedvenc fia, András herceg egyik szexbotrányát. A herceg nyakig belekeveredett abba a pedofil botrányba, melyet Jeffrey Epstein hálózata irányított az Egyesült Államokban. Epstein öngyilkos lett, de a hálózat női vezetőjét, a brit Ghislaine Maxwellt elítélték az USA-ban. András herceg csak úgy szabadult meg a kínos következményektől, hogy egy találkozásukkor még fiatalkorú prostituált visszavonta vallomását - természetesen nem ingyen.

“Nagyon csekély a transzparencia a hercegi birtokok körül” - hangsúlyozza Margaret Hodge veterán munkáspárti képviselőnő, aki tíz évvel ezelőtt egy parlamenti vizsgálóbizottságot vezetett ebben az ügyben.”Ha ezt a jövedelmet úgy vesszük, mint az állami hozzájárulás egy részét a monarchia költségeihez, akkor ismernünk kellene a kiadási listát is.”

A Guardian oknyomozó újságírói szorgosan kutattak az archívumokban, de csak a bevételekről találtak dokumentumokat. A kiadásokról csak annyit, hogy “a walesi herceg bevételei messze meghaladják szükségleteit.”

1981-ben amikor Károly walesi herceg nőül vette Diana Spencert, akkor csak a Cornwall hercegség 3,4 millió fontos üzleti eredményt mutatott ki, többet mint a Lancaster hercegség, amely édesanyja, II. Erzsébet birtokában volt. Tavaly II. Erzsébet és III. Károly egyaránt 21 millió fonttal lett gazdagabb a Lancaster illetve a Cornwall hercegségből.

A II. Erzsébet 1953-as trónra kerülése óta eltelt hetven évben a két hercegségből a királyi ház haszna reálértékben a 16 szorosára növekedett, miközben az átlagos brit polgároké alig a négyszeresére - írja a londoni Guardian.