Fónagy: Csak az orvosok kötelező kamarai tagsága szűnt meg, az MKIK-nak továbbra is be kell fizetni az 5 ezret
Miután a kormánypárti többség kivételes eljárással olyan törvényt fogadott el, amely megszüntette az orvosok számára a kötelező kamarai tagságot, Vajda Zoltán, a Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselője azt akarta megtudni, hogy várható-e ilyen döntés a kereskedelmi és iparkamarai tagsággal kapcsolatban is. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszternek címzett írásbeli kérdésében azt tudakolta: Ha igen, mikor; ha nem, miért?
Vajda azt írta: joggal merül fel a kérdés, hogy ha egy olyan nagy felelősséget és szakmai elhivatottságot igénylő szakmát, mint az orvosi, lehet folytatni kötelező kamarai tagság nélkül, akkor a vállalkozóknak, akik egyébként is évek óta egyre hangosabban követelik, hogy szűnjön meg a kötelezettség, miért nem. „Különösen olyan nehéz gazdasági helyzetben, amilyen a jelenlegi is, nehezen indokolható, hogy kötelező tagsági díjnak a fizetésére kényszerít a törvényalkotó több tízezer egyéni vállalkozót, illetve kisvállalkozást, amikor sokan a működésért, az életben maradásért küzdenek” – tette hozzá.
Az ellenzéki politikus kérdésére Fónagy János (képünkön), a gazdaságfejlesztési tárca államtitkára válaszolt (pdf), s már rögtön az elején leszögezte, hogy szerintük a Magyar Orvosi Kamara a működése során visszaélt a kamarai jogosítványával, s ezért kellett megszüntetni a kötelező tagságot.
Ezzel szemben a Parragh László vezette Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Fónagy szerint „önkormányzati elven működő köztestületként jogszerűen ellátja az állam által adott közfeladatokat, közreműködik a gazdaság és a vállalkozásfejlesztés feladatainak ellátásában, képviseli a magyar vállalkozók érdekeit.
A kormány és az iparkamara együttműködésének célja a nemzetgazdaság fejlesztése, a magyar emberek életminőségének növelése”.
Fónagy ezután kiemelt néhány példát az együttműködésre, majd közölte:
A gazdasági kamarák a közfeladataik ellátásával, illetve működésükkel járó költségek nagy részét a kamarai hozzájárulásból fedezik. Ennek a megszüntetése a kamara közfeladat-ellátásának biztosítását nagy mértékben veszélyeztetné. Mindezek figyelembevételével az évi 5 ezer forintos hozzájárulás eltörlését a kormány nem tervezi, a kamara által végzett munkára a jelenlegi nehéz időszakban még inkább szükség van.”