Fiatalítási hullám a katonai hírszerzésnél is: 53 embert küldenek el
A körülbelül ezerfős létszámhoz képest arányaiban jelentős, mintegy félszáz embert érintő leépítési hullám zajlik a magyar katonai hírszerző és elhárító szervnél, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatnál (KNBSZ) – értesült több, egymástól független forrásból is a hvg.hu. Úgy tudjuk,
a katonai titkosszolgálatnál legalább 53 embert érint az a „fiatalítási” hullám, amely a Magyar Honvédségen már végigsöpört.
A hivatkozási alap is azonos: egy kormányrendelet lehetőséget ad a honvédelmi miniszternek, hogy egyoldalú döntéssel, kéthavi felmentési idővel felmondhassa a szolgálati viszonyát azoknak a katonáknak, aki elmúltak 45 évesek, és legalább 25 év tényleges szolgálati viszonnyal rendelkeznek.
Az elmúlt hónapokban legalább 150 fős leépítés történt a Magyar Honvédségnél a már említett kormányrendelet alapján, és az is kiderült, hogy a miniszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf általában a honvédség fiatalításával indokolja az elbocsátásokat.
Csakhogy míg a Honvédség létszáma (ideértve a katonákat, honvédségi köztisztviselőket és közalkalmazottakat is) 36 ezer fő, az ennek hamincadával, mintegy ezer fővel (ugyanígy túlnyomórészt hivatásos katonákból, illetve honvédségi alkalmazottakból álló állománnyal) működő katonai titkosszolgálatnál arányaiban sokkal nagyobb a fiatalítással érintettek eddig ismert 53 fős száma.
A jelentős lépés ráadásul azért is nehezen érthető, mert a honvédelmi tárca alá tartozó szolgálatról és annak állományáról alig egy éve, miniszterjelölti meghallgatásán Szalay-Bobrovniczky Kristóf még a legnagyobb elégedettséggel beszélt.
Tavaly május 18-án, a parlament Nemzetbiztonsági Bizottságában azt mondta, „az egyik legprofesszionálisabb, legjobban kiképzett, legfelkészültebb titkosszolgálat áll a honvédelmi tárca vezetése alatt.” Bizalmáról biztosította a KNBSZ-t 2018 óta vezető Béres János altábornagyot is.
A hvg.hu információi szerint felsővezetőket nem is érint az 53 fős leépítési hullám a KNBSZ-nél – egyelőre. A kirúgásokról a hvg.hu kérdezte a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatot, de onnan – nem cáfolva amúgy az értesülést – a honvédelmi tárcához irányítottak, ahonnan viszont szerda óta nem kaptunk választ.
Ami a honvédségi fiatalítási hullámot illeti, arról nemrég a miniszter úgy nyilatkozott: az érintettek „lehetőséget kapnak arra, hogy a haderőből kilépve a civil életben” boldoguljanak, amúgy pedig amikor beléptek a seregbe, tudhatták, hogy „az út végén nem biztos, hogy tábornok lesz belőlük.”
Csakhogy az indok, a fiatalítás a végrehajtás mikéntjére nem magyarázat. Ahogy az időzítésre sem, hiszen éppen akkor hajtanak végre drasztikus változásokat a honvédség vezetésében, amikor a szomszédos Ukrajnában háború dúl, ráadásul éppen folyamatban van egy haderőfejlesztés.